Barclays vedie diskusie s regulátormi a firmami z oblasti finančných technológií o uvedení kryptomien ako Bitcoin „do hry“, povedal pre CNBC výkonný riaditeľ banky

Finančná spoločnosť Barclays PLC bola v roku 2012 siedmou najväčšou bankou na svete. Ak vyjde z kruhov tejto pôvodom britskej inštitúcie s koreňmi v 17.storočí informácia o plánoch vyskúšať Bitcoin, aleho nejakú inú alternatívu transakcií založených na blockchaine, treba spozornieť

Portál CNBC priniesol správu, že Ashok Vaswani, riaditeľ banky priznal, že bankový gigant sa stretol s britským Úradom pre finančný dohľad (FCA), aby diskutovali o tom, či by mohla Barclays podporiť Bitcoin a ako ho bezpečne použiť.

Riaditeľ hovorí, že na tejto téme pracujú spolu s technologickými firmami a na diskusiu s FCA prišiel s otázkou, ako by mohli priniesť do hry Bitcoin, alebo jeho alternatívu

Je zrejmé, že ide o novú oblasť, samozrejme oblasť, v ktorej musíme byť opatrní. Pracujeme na tom, aby sme to zvládli.

Chris Woolard, výkonný riaditeľ FCA pre stratégiu, uviedol, že pokiaľ sa inštitúcie zaoberajú Bitcoinom, je nutná veľká opatrnosť.

Nechceme zakázať regulovaným podnikom zapojiť sa do obchodovania s digitálnou menou, ani nezakazujeme bankám ponúkať bankové služby na obchodovanie s menovými firmami, ktoré používajú [blockchain]. Nehovorím, že vidíme digitálne meny ako neodmysliteľne zlú vec … ale musíme konať s určitou mierou opatrnosti,“ komentoval Woolard podľa portálu Financial News nedávne udalosti.

Napríklad v Japonsku už môžu legálne obchodníci začať prijímať Bitcoin ako platidlo a Rusko tiež hľadá spôsoby, ako kryptomeny regulovať.

Aj keď sa v poslednej dobe naviac záujmu sústredilo na Bitcoin, bankový sektor sa sústreďuje na použitie technológie blockchain, ktorá je základom Bitcoinu. Je to distribuovaná verejná databáza, akási účtovná kniha o činnosti na Bitcoin sieti. Banky sa snažia podobné blockchain technológie aplikovať na oblasti svojho podnikania od obchodovania po peňažné prevody. Sľubujú si od toho úsporu nákladov a rýchlejšie procesy.

Barclays a rad ďalších bánk skúšali rôzne varianty využitia pre blockchain technológie. V minulom roku táto anglická banka testovala derivátové obchody s použitím blockchain technológie. Napriek tomu priznáva, že technológia je v plienkach a je potrebné viac práce, aby bolo možné nové technológie integrovať do každodenných procesov v bankách.

Pracujeme na tom, nie je to však v štádiu pre bežné použitie. Čoskoro sa tam však dostaneme,“ povedal Vaswani pre CNBC.

Viac informácií ohľadom technológie blockchain, ktorá je základom všetkých kryptomien nájdete v článku Forbes na túto tému :

Čo je to blockchain a 3 dôvody, prečo ho Slovensko potrebuje