Portál Expert uviedol informáciu, že plyn cez Ukrajinu bude prúdiť naďalej, keďže je to zatiaľ jediná dopravná trasa pre odberateľov na hraniciach Ukrajiny.

Spustenie plynovodu „Nord Stream 2“ a „Turkish Stream“ umožní znížiť tranzit ruského plynu cez Ukrajinu približne desaťnásobne, povedal vo vysielaní „Prvého kanála“ šéf firmy Gazprom Alexej Miller.

Predstaviteľ ruského monopolu povedal, že úplne zastaviť tranzit cez územie Ukrajiny nebude možné, pretože krajiny susediace s Ukrajinou nakupujú plyn z Ruska. Po spustení programu Nord Stream 2 sa očakáva riešenie tohto problému.

Existujú regióny, ktoré sú na hraniciach s Ukrajinou z Európy a bezpochyby sa dodávky do týchto regiónov Európy uskutočnia prostredníctvom tranzitu cez územie Ukrajiny. Ďalšou vecou je, že ide o objemy, ktoré budú nepochybne menej významné. Zdá sa, že môžeme hovoriť o 10-15 miliárd kubických metrov plynu ročne,“ povedal Miller.

Pre porovnanie, vlani Ukrajina prepravila 93 miliárd kubických metrov ruského plynu a v roku 2016 Rusko dopravilo spotrebiteľom v Európe 82 miliárd kubických metrov plynu.

Na dohodnutie podmienok budúcej spolupráce s ukrajinskou stranou „je potrebné uskutočniť rokovania a je zrejmé, že to nebudú tie podmienky, ktoré boli prijaté ako súčasť rozhodnutia o pohľadávke v štokholmskej arbitráži,“ dodal Miller.

Pripomeňme, že Gazprom uznámil termín dostavby prvej línie „Turkish Stream“. Táto etapa stavby plynovodu bude dokončená v priebehu mesiaca.