Gazprom už dokončil výstavbu plynovodu Turkish Stream na území ekonomickej zóny Ruska a prvé potrubia sú už uložené na území, ktoré patrí do ekonomickej zóny Turecka, hlási South Stream Transport b.v., dcérska spoločnosť Gazpromu, ktorá buduje plynovod. Informujú RIA NOVOSTI.

Celkovo Gazprom postavil 448 kilometrov Turkish Streamu. Ako uvádza vo svojej správe South Stream Transport, stavba ide podľa plánu – za menej ako šesť mesiacov bola postavená takmer štvrtina námornej časti.

Teraz bude plavidlo Spirit of Allseas pokračovať v kladení potrubia až do miesta pobrežnej križovatky v Turecku. Oba reťazce plynovodu sa spoja na pozemkoch neďaleko obce Kyykoy.

Spirit of Allseas ukladá v priemere asi štyri kilometre potrubia denne. A tento týždeň Allseas urobil rekord, keď položil 5.15 kilometrov počas 1. novembra. Hĺbka Čierneho mora na hraniciach Ruska a Turecka je 2171 metrov – to je jedna z najhlbších častí Turkish Streamu.

Gazprom od mája stavia plynovod Turkish Streamu. Výstavba prvého plynovodu s kapacitou 15,75 miliardy metrov kubických by mala byť dokončená v marci budúceho roka a je určená pre dodávky plynu do Turecka. Druhý plynovod s rovnakou kapacitou určený pre prepravu plynu do juhovýchodnej Európy by mal byť dokončený v roku 2019.