Vyberte položku Stránka

Gazprom odmieta obchodovať plyn v januári

Gazprom odmieta obchodovať plyn v januári

=================

Gazprom Export dnes zverejnil aukcie spotových obchodov, kde sa nevyskytuje dodávka na prvý kvartál 2020!
http://www.gazpromexport.ru/…/ca…/23.12.2019_Calendar661.pdf

Gazprom plyn dodáva na rôzne miesta Únie a prvým predávajúcim miestom je Slovensko, Nemecko alebo Rakúsko. Plyn nepredáva na svojich hraniciach, takže počas transportu cez Ukrajinu, Poľsko, resp. Baltské more je stále majetkom Gazpromu.

Pre lepšie pochopenie pripájame mapu európskych hubov. Pojem VTP v materiáloch Gazprom, je virtual trading point, t.j. miesto medzi vstupom a výstupom plynu v krajine, kde plyn mení majiteľa. Napríklad Slovensko má niekoľko vstupov a výstupov (Veľké Kapušany, Lanžhot, Baumgarten, Veľké Zlievce, Budince) a niekde medzi nimi môže dôjsť k predaju.

Čo z toho vyplýva?

Gazprom a Naftogaz síce podpísali protokol o porozumení a v texte sa dohodli, čo má zmluva obsahovať. Ale…

Zmluva stále nie je podpísaná a v obchode platí len to, čo je na výslednej zmluve čierne na bielom. Ukrajina aj Európska Únia si stanovili šibeničný termín jeden týždeň na procesy, ktoré sa bežne plánujú a dohadujú mesiace, či roky. Naviac, na strane Ukrajiny je na čele spoločnosti Naftogaz vedenie spolupracujúce s Američanmi, ktoré si zmluvu nepraje a jeho snahou je pokračovať vo vojne s Rusmi a prerušiť tok plynu.

Návrh zmluvy už dnes obchádza legislatívu Únie. To by nebol veľký problém, ak by u všetkých aktérov bola politická vôľa na dohode. Ale plynová vojna nie je ani zďaleka prípad spolupracujúcich subjektov. Ak by dnes, alebo v budúcnosti chcela ľubovoľná strana hádzať polená pod nohy, stačí sa odvolať na „pravidlá Únie“ a vojna opäť prepukne s plnou silou.

Budeme s napätím očakávať, či zmluva bude podpísaná. Napriek snahám o jej torpédovanie, zo strany politických špičiek je vidno snahu o dohodu. Nič iné ako čakať nám neostáva.

Zdroj: https://www.facebook.com/137730750182495/posts/509579182997648

O autorovi

Príspevky za Marec

Pin It on Pinterest

Share This