• Vyzerá to tak, že Nórsko robí rovnaké chybné rozhodnutia ako Británia.
  • Tieto orgány zrejme nenapadlo, že podporovať moslimov aby vo väzení študovali Korán a hadísy, s ich nabádaním k džihádu proti „neveriacim“, môže samo o sebe slúžiť na radikalizáciu chovancov.

Nórska policajná bezpečnostná služba (PST) nedávno vo februári zverejnila svoje každoročné hodnotenie hrozieb. Dospela k záveru – rovnako ako pri svojom hodnotení hrozieb pre rok 2016 – že v Nórsku by mohlo dôjsť k islamskému teroristickému útoku od sympatizantov islamského štátu (ISIS) pôsobiacich na výzvu ISIS vykonávať nezávislé útoky. PST vysvetľuje:

Tieto výzvy na akciu sú jedným z dôvodov, prečo sme boli svedkami nárastu počtu osamelých teroristických útokov v posledných niekoľkých rokoch na Západe. Najpravdepodobnejší scenár teroristického útoku v západnej krajine je útok inšpirovaný ISILom / Al-Kajdou vykonaný pomocou jednoduchej zbrane proti cieľu s malou alebo žiadnou ochranou.

Útoky „osamelých vlkov“ nie sú to, čo médiá s obľubou popisujú ako náhodné „duševné poruchy„, ale skôr sú právom označené za skutočné teroristické stratégie. Navyše toto hodnotenie hrozieb teraz sedí na celú Európe.

PST pokračuje s varovaním:

Imigrácia do Európy bude v budúcom roku vplývať na teroristickú hrozbu rôznymi spôsobmi. Jedným z problémov, ktoré očakávame, je to, že budeme čeliť radikalizácii žiadateľov o azyl, migrantov a nelegálnych prisťahovalcov v Nórsku. Pokusy o útok môžu byť vykonávané radikalizovaním členov týchto skupín inými migrantmi v prijímacích strediskách alebo návštevníkmi. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, jednotlivci, ktorí podporujú a sympatizujú s extrémnymi islamskými organizáciami dorazia do Nórska aj v roku 2017.

Bezpečnostné riziká spojené s neorganizovanou migráciou sú podľa PST jasne popísané. Migrácia do Nórska v roku 2016 bola na rekordnom minime 3,460 žiadateľov o azyl – najnižšia od roku 1997. Dôvodom je podľa nórskeho Riaditeľstva pre imigráciu, že „… hraničné a identifikačné kontroly v Európe mali rozhodujúci vplyv na čísla príchodov v Nórsku.“ Dokonca tak, že Riaditeľstvo pre imigráciu odhaduje, že dvakrát toľko, alebo asi 7000 žiadateľov o azyl, dorazí do Nórska v oboch rokoch 2017 a 2018.

PST zmieňuje iný zdroj budúcich džihádistických útokov:

Radikalizácia vo väzniciach je jav, ktorý sa v roku 2017 stáva v Nórsku bežnejším. V súčasnosti je vo väzení celý rad jednotlivcov v dôsledku národných vyšetrovaní cestujúcich do Sýrie a mnoho z nich bude v roku 2017 stíhaných pre porušenie paragrafov o terorizme v nórskom práve. To znamená, že v Nórsku bude stále väčší počet väzňov, ktorí hrali dôležitú úlohu v tamojších extrémnych islamistických skupinách a ktorí majú aj praktické skúsenosti získané v zahraničí. Je pravdepodobné, že extremistickí islamisti si udržia svoje presvedčenie vo väzení a pokúsia sa radikalizovať ostatných. Pokusy o radikalizáciu ostatných väzňov už boli vykonané, vrátane osôb odsúdených k hrubému násiliu.

Vo väzniciach sa deje radikalizácia vo veľkom meradle, čo je bohato ilustrované na základe skúseností z britských väzníc. Najčerstvejším príkladom bol Khalid Masood, ktorý sa zameral na budovy parlamentu a Westminster Bridge, pričom zavraždil štyroch ľudí a zranil najmenej 50 iných útokom nožom a zrazením autom. Dá sa predpokladať, že Masood bol radikalizovaný, keď si odsedel svoj trest vo väzení. Tento trend bude možné pravdepodobne očakávať aj v nórskych väzniciach.

PST, však, z nedostatku skúseností s imámami v nórskom väzení, prehliadli dôležitý zdroj radikalizácie. Britská vláda počas skúmania extrémizmu v britských väzniciach napríklad odhalila, že moslimskí kapláni, ktorí sú menovaní ministerstvom spravodlivosti, rozdávali väzňom radikalizačnú literatúru – misogynistické, anti-homosexuálne brožúry a letáky, ktoré podporujú zabíjanie týchto odpadlíkov. Autor správy, Ian Acheson povedal, že našiel zamestnancov postrádajúcich školenia, ako čeliť a zabraňovať islamistickej extrémistickej ideológii a ktorí sa často obávali, že keby sa tejto ideológii postavili, boli by obvinení z rasizmu.

Nórsko však robí rovnaké chybné rozhodnutia ako Británia. V roku 2015 Ringerikská väznica oznámila, že plánuje do väzenia zaviesť imámov. „Chystáme sa teraz vstúpiť do spolupráce s imámom, ktorý bude vykonávať semináre pre moslimov,povedal riaditeľ väznice Håkon Melvold pre noviny VG. „Okrem toho budeme vytvárať filozofické skupiny s účastníkmi rôznych vierovyznaní.

Terje Auli, väzenský kaplán vo väzení v Oslo, uviedol, že väznice by mali pomôcť moslimom praktizovať ich náboženstvo. „Je zrejmé, že sme proti extrémizmu, keď umožňujeme prevádzkovanie náboženstva vo väzení,“ povedal. Tieto orgány zrejme nenapadlo, že podporovať moslimov aby vo väzení študovali Korán a hadísy, s ich nabádaním k džihádu proti „neveriacim“, môže samo o sebe slúžiť na radikalizáciu chovancov. Keď sme už pri tom, prečo by mal Islam hrať nejakú úlohu vo väzniciach?

Nórsko nedávno menovalo pakistanského vzdelanca Imáma Najeeba ur Rehman Naza, aby bol prvým moslimským kaplánom nórskej armády. Pred vymenovaním, nórski vojenskí kapláni boli výhradne kresťania. V roku 2012, armáda sama navrhla zavedenie kaplánov predstavujúcich „iné náboženstvá a životné filozofie„. Vznikol malý rozruch, keď vyšlo najavo, že pred rokom Najeeb ur Rehman Naz poradil on-line žene vo vynútenom manželstve v tom zmysle, že aj keď nepovažuje vynútené manželstvá za správne, akonáhle bola v manželstve, bolo jej povinnosťou rešpektovať povinnosti a zodpovednosti manželstva. Tento názor podporil odkazom na Korán – čo napodiv niektorých nórskych politikov prekvapilo. Prečo by imám vzdelaný v Pakistane pri poskytovaní rád nemal citovať Korán? Navyše predstava, že imámovia by mohli povedať ženám, aby zostali so svojimi manželmi, bez ohľadu na to, či ich manželstvo bolo vynútené, by nemala prekvapiť niekoho, kto má dokonca aj najzákladnejšie znalosti o podrobenom postavení žien v islame.

Pokiaľ ide o islam, západné spoločnosti sa opakovane zdajú byť „prekvapené“ vlastnou úmyselnou slepotou. V prípade Nórska, Policajná bezpečnostná služba vyložila jasne nebezpečenstvo radikalizácie a existujúce riziká džihádistického teroru proti Nórsku. Ale počúva to niekto?

Zdroj: Gatestone Institute