Gang moslimských mužov, ktorí mali v čase incidentu v krvi nutnú dávku alkoholu, bol uväznený za to, že v centre Liverpoolu útočil na cudzincov. Muži svoje obete označili za „bielych neveriacich,“ prizerajúci svedkovia sa obávali, že sa jedná o islamských teroristov.

Súd v Liverpoole nechal uväzniť trojicu mužov, jednalo sa o Amina Mohmeda (24), Mohammeda Patel (20) a Faruqa Patela (19), ktorí v marci roku 2016 napadli na ulici niekoľko cudzincov. Jeden z prizerajúcich svedkov vtedy dokonca uviedol, že mal strach, že sa jedná o islamských teroristov,

 

Opití muži zaútočili na troch neznámych cudzincov, ich obeťou sa stal aj muž menom Gary Bohanna, keď o sebe prezradil, že je kresťan. Smejúci sa Faruq Patel potom natočil Amina Mohmeda, ako zrazil k zemi radného zo St Helens Paula Lyncha. Všetkému prizerala Lynchova vydesená priateľka, ktorá sa ho snažila chrániť.

Krátko po incidente bola v bytoch troch obvinených v Boltone vykonaná razia zo strany protiteroristickej polície. Sudkyňa Louise Brandon uviedla, že išlo o „zahanbujúcu a vytrvalú kampaň násilia vykonanú v uliciach mesta.“

 

Jedným zo svedkov incidentu bol aj Said Edris Nosrati, ktorý je sám moslimskej viery. Ten si všimol mužov útočiacich na cudzincov v Bold Street v centre mesta okolo pol štvrtej ráno. Štátny zástupca Paul Treble uviedol, že Nosrati začul rasistické poznámky v rozhovore o moslimoch a kresťanoch.

Jeden z násilníkov potom prišiel k Nosratimu a spýtal sa ho: „Si moslim?“ Muž odpovedal, že áno, ale to výtržníkovi nestačilo a chcel počuť nejaké „moslimské slovo?“ Nosrati na to odpovedal známym arabským výrazom „Existuje len jeden boh a Mohamed je jeho poslom. „

Svedok potom uviedol, že veta, ktorú mužom odpovedal, je často spájaná s ISIS. Nosrati potom nadobudol dojem, že by muži mohli byť napojení na nejakú extrémistickú organizáciu. Výtržníci potom Nosratimu povedali, že môže ísť, ale keď sa pokúsil pomôcť jednému z napadnutých cudzincov, násilníci mu povedali, že to „nie je jeho starosť.“

Gang sa potom presunul na Renshaw Street, kde bol napadnutý muž menom Gary Bohann, ktorý na otázku „Ste moslim?“ Odpovedal, že je kresťan. Útočníci naňho začali kričať, prečo nie je moslim a potom mu dali dvakrát päsťou, pričom mu zlomili okuliare a spôsobili tržnú ranu nad ľavým okom. Gang potom napadol Lyncha a jeho priateľku Jill Newton.

Zábery z vyčíňania gangu vydal Faruq Patel, ktorý nebol odsúdený v súvislosti s náboženskými a rasovými motívmi. Patel iba natočil, ako Mohmed silno udrel Lyncha, pričom sa bezmocnej obeti smial. Svedok Nosrati medzitým zavolal políciu, načo za ním Faruq Patel pribehol a udrel ho do očí svojim mobilným telefónom.

Obete gangu boli medzitým prevezené do nemocnice. Mohmed potom pri výsluchu na polícii uviedol, že si nič nepamätá, pretože bol príliš opitý. Mohammed Patel útok poprel a povedal, že to on bol rasovo zneužitý ostatnými. Niečo podobné uviedol aj Faruq Patel, ktorý tvrdil, že išlo iba o odplatu za rasistické poznámky.

Mohmed, ktorý niesol odsúdenie veľmi zle a svojho činu ľutoval, bol poslaný do väzenia na 42 týždňov. Mohammed Patel dostal rovnaký trest a Faruq Patel odišiel zo súdu s 18 týždňovým odňatím slobody.