Podľa francúzskeho denníka Le Monde, odišlo na účty skupín Islamský štát a Jabhat al-Nusra (al-Kajda) okolo 15 miliónov eur.

BR OSN vydala rezolúciu o boji proti financovaniu terorizmu. V nej sú vymenované skupiny al Kajda a Islamský štát uznané ako teroristické organizácie a je zdôraznené, že nie je možné podporiť „akékoľvek finančné, obchodné a hospodárske vzťahy s teroristami„.

V roku 2016 zverejnil denník Le Monde vyšetrovanie machinácií spoločnosti Lafarge v Sýrii. V informáciách sa hovorilo, že v roku 2007 spoločnosť kúpila cementáreň 150 kilometrov severovýchodne od Aleppa a od roku 2011 tam začala výrobu.

Podľa Le Monde, Lafarge skontaktovala teroristické skupiny, aby si zaistila funkčnosť a bezpečnosť továrne. Následne im začala platiť „výpalné“ za to, že pracuje na území, ktoré majú skupiny pod kontrolou.

Lafarge

Cement mixer trucks sit parked on the quay side at a Lafarge SA depot in Paris, France, on Thursday, Feb. 16, 2012. Lafarge SA jumped as much as 4.5 percent, the most in about a month, after the company posted better-than-expected operating profit and unveiled a 400 million-euro cost-cutting plan for this year. Photographer: Fabrice Dimier/Bloomberg

Na začiatku roka 2017 sa ministerstvo hospodárstva Francúzska obrátilo na štátne zastupiteľstvo, aby zistilo, či spoločnosť uzavrela dohodu s islamskými militantami. Súčasne bola podaná žaloba na štátne zastupiteľstvo Asociáciou pre ochranu práv obetí hospodárskej kriminality Sherpa a neskôr aj celého množstva podobných mimovládnych organizácií. V júni roku 2017 bolo voči spoločnosti začaté vyšetrovanie.

V marci toho istého roku spoločnosť Lafarge priznala, že závod spoločnosti v Sýrii platil tretím stranám, aby jednali s ozbrojenými skupinami. Vedenie spoločnosti tvrdilo, že išlo o to, aby bola zaistená bezpečnosť zamestnancov továrne, a že koneční príjemcovia peňazí po dlhú dobu neboli známi. Tento závod ukončil činnosť v Sýrii v septembri 2014.