FINANCIAL TIMES: Srbsko rozorvané medzi EÚ a ambíciami Číny

Srbsko má jednu z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v Európe. Stavajú sa nové diaľnice, viac sa vydáva na vzdelávanie, rozvíjajú sa sektory udržateľnej energetiky, stavebníctva i strojárstva, píšu Financial Times.

Pre túto transformáciu bolo zásadné, že Srbsko dokázalo prilákať investície zo zahraničia, predovšetkým z Číny.

No teraz je to ohrozené. Zaistenie investícií je totiž dôležité nielen pre rast a zamestnanosť, ale aj pre politické, právne a ekonomické reformy potrebné na to, aby Srbsko mohlo vstúpiť do EÚ. Čína prináša technologickú expertízu a inovácie. Ale EÚ je ohľadom Číny skeptická. EÚ vyjadrila svoju skepsu ohľadom čínskeho programu pre rozvoj v prejave predsedu Komisie Junckera:

„Ak chce zahraničná firma kúpiť európsky prístav, časť našej energetickej infraštruktúry alebo obrannú technologickú firmu, potom by sa to malo stať transparentne, podrobným skúmaním a debatou.“

Nemecko, Francúzsko a Taliansko tiež hľadajú cesty, ako preverovať investície do EÚ, čo ukazuje na formovanie protekcionistického postoja.

Návrhy sú zatiaľ vágne, ale objavujú sa prvky procedúr na posúdenie, vyšetrovanie, podmienenie či zákazu zahraničných investícií. A EÚ tiež schválila nové pravidlá proti lacným čínskym importom. A to všetko predstavuje možný stret s čínskymi ambíciami na Balkáne a môže to mať priamy vplyv na Srbsko.

Srbsko je v centre čínskeho projektu „Jeden pás, jeden cesta“ v infraštruktúrnej iniciatíve, dopravy a obchodu, cez grécke prístavy, Balkán do strednej Európy. Preto tiež čínske peniaze tečú do diaľnic a železníc a prispeli k rastu ekonomík o 2,8% minulý rok. Objem obchodu medzi Čínou a vybranými balkánskymi ekonomikami dosiahol 3,3 mld. Eur v rokoch 2015-2016. Srbsko samo číta polovicu objemu obchodu. Srbská vláda oznámila, že počíta s 10 000 novými pracovnými miestami vďaka projektu s čínskou firmou (China Road and Bridge Corporation) pre výstavbu priemyselného parku v Belehrade. Čo môže Srbsku umožniť rozvíjať biotechnológie, IT systém a nanotechnológie.

Otázka, či externé vplyvy v regióne, predovšetkým Rusko a Čína predstavujú alternatívne vízie, bola debatovaná na Belehradskom bezpečnostnom fóre. Odpoveď znela nie. Európa je stále najvýznamnejším obchodným partnerom pre Srbsko. Strategickým cieľom je vraj integrácia do EÚ.

EÚ chce sledovať čínske investície, no nebola schopná prezentovať dôveryhodné alternatívy. Zdá sa, že „zahojiť staré rany“ bude ťažšie, než si EÚ predstavuje. Srbsko je jedinou krajinou v juhovýchodnej Európe, kde ľudia, ktorí vnímajú pristúpenie k EÚ ako zlú vec, prevyšujú početne tých, ktorí to vnímajú pozitívne. A postaviť politiku pred ekonomiku tento postoj len ďalej zhorší.

Pre Čínu predstavuje Balkán bránu k ďalším európskym trhom. A to je príležitosť pre Európu, aby prijala pozitívne príspevok Číny pre tento región, pracovať s ňou na rozvoji nových sietí obchodu.

EÚ by tiež mala robiť viac k ochrane takýchto krajín. Srbsko potrebuje permanentné uisťovanie o členstvo v EÚ. To neznamená nutne urýchliť proces, ale byť u srbských občanov viac prítomný, získať si ich, zabezpečiť prístup na západné trhy.

Komisár pre susedstvo a vyjednávanie o rozšírenie Johannes Hahn uviedol, že „Srbsko patrí do Európy a čoskoro sa stane členom európskej rodiny.“ Je na čase tieto slová previesť na činy.


Publikovaný

v

,

od