Nočná tlačová konferencia strany Most-Híd prednaznačila neslávny koniec koalície. Predseda strany Béla Bugár oznámil prítomným zamestnancom médií, že sú len dve možnosti – predčasné voľby po dohode, alebo odchod z koalície.

Republiková rada Mosta rokovala o tom, či zostať v koalícii, niekoľko hodín. V kuloároch sa dlhšie spomínalo, že Lucia Žitňanská či František Šebej považujú posledný vývoj za neakceptovateľný a sú skôr za odchod za koalície.

Na tlačovej konferencii po náročnom rokovaní Republikvoej rady predstúpil nie príliš veselý predseda strany. Po stručnom úvode prečítal uznesenie, na ktorom sa zhodla Republiková rada.

Na začiatku stranu označil za zodpovednú. Pripomenul, že išlo o štandartný postup, kde sa vyjadrovala členská základňa.

Rokovali s partnermi a zásluhou Mostu došlo k odchodu Viliama Jasaňa aj Márie Troškovej z úradu vlády. Strana si dala požiadavku odchod ministra vnútra, aj to Smer-SD splnil.

Uznesenie Republikovej rady strany Most-Híd

Potom prikročil k samotnému uzneseniu Republikovej rady

Vedenie strany má podľa uznesenia len obmedzený mandát. Najprv sa snažiť o dohodu koaličných partnerov usporiadať predčasné parlamentné voľby. Na to stačí presvedčiť aspoň jedného koaličného partnera, ak budú všetky opozičné strany hlasovať ZA. Druhou možnosť je odchod z koalície

Republiková rada Mostu-Híd poveruje vedenie strany na čele s predsedom rokovať s koaličnými partnermi o možnostiach predčasných parlamentných volieb. Ak tieto rokovania budú neúspešné, strana Most-Híd vystúpi z vládnej koalície. Republiková rada Mostu-Híd dáva zároveň mandát Republikovému predsedníctvu, v prípade ďalšieho vývoja prijať rozhodnutia bez nutnosti zvolať rokovanie Republikovej rady„.

Aké sú možnosti?

Podľa Bugára predseda strany Smer-SD nesúhlasí s voľbami, ostáva to na SNS

Premiér sa odmietol dohodnúť o predčasných voľbách, teraz budeme mať vôľu rokovať ešte s koaličnou SNS, dovtedy nevieme povedať ako dopadne,“ povedal Bugár.

Ako povedal, po prípadnom dosiahnutí dohody, termín volieb sa nestihne do leta. Zákon hovorí, že na ich prípravu treba minimálne 110 dní. Zároveň však odmieta termín posunúť na november, kedy sa uskutočnia komunálne voľby.

Bugár si myslí, že je nutné dospieť k dohode, pretože potom môže padnúť vláda a rozhodovať nebudú politické strany ale prezident. Zároveň chce, aby do posledného momentu sedeli vo vláde ministri za Most, vrátane Lucie Žitňanskej. Jej odchod požaduje strana SNS.

Ak dôjde k dohode o predčasných voľbách, naši ministri zostanú vo vláde, aj pani ministerka Žitňanská,“ povedal.

Komentár televízie TA3

Most okrem republikovej rady stihol rokovať aj s prezidentom. Andreja Kisku predstavitelia strany informovali, ako prebehli rokovania okresných štruktúr o situácii v koalícii a spoločnosti. Predseda strany Béla Bugár vtedy nepovedal, či strane stačí odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka.