Vyberte položku Stránka

Extrémne zaujímavý článok Autor si pri hodnotení Iránu nedáva servítku na ústa. Podľa textu…

Extrémne zaujímavý článok

Autor si pri hodnotení Iránu nedáva servítku na ústa. Podľa textu sú všetky udalosti na Blízkom východe až po Perzský záliv chladnokrvne plánované vedením šiitskej mocnosti.

Irán ráta s tým, že Západ a USA zvlášť, nepôjdu do vojny, ktorú nevedia 100% vyhrať. A tak situáciu vedome eskaluje.

Podľa autora sú útoky na tankery plánované Iránom ako odkaz jednotlivým krajinám v zálive. Ak chcú vojnu, budú ju mať, ajatolláhovia sú pripravení a po zuby vyzbrojení. V tom prípade však z regiónu loďou neodíde ani liter ropy, ani kilogram plynu.

Rovnako aj provokácie a útoky voči USA nie sú náhodné, ale sú to kroky perfektne pripraveného plánu. Na vážkach sa odhaduje miera rizika a strát na druhej strane. Zostrelenie najdrahšieho dronu Ameriky bolo len výstrahou. Iránci totiž mohli v rovnakom čase zabiť veľké množstvo špecialistov letiacich súbežne v prieskumnom lietadle.

Cieľom Iránu je vraj zničiť dohodu o nukleárnom programe. Logický uzáver, aj keď to v článku nebolo spomenuté, je ísť smerom k získaniu statusu člena jadrového klubu. Avšak celé to bude vyzerať, že Irán za to nemôže, že bol do situácie vmanévrovaný a dotlačený nezodpovedným Západom.

Ak by sa úvahy autora zakladali na pravde, potom ide o dokonalý plán, ktorého sofistikovanosť predpokladá brilantnú analýzu a bezchybný odhad časovania jednotlivých krokov.

Sú toho Peržania schopní? Ak hovoríme o geopolitickom šachu, potom by sme si mali pripomenúť jednu vec, ktorá sa príliš často nespomína. Šach vznikol v pradávnej histórii v starovekej Indii. Ale meno dostal podľa perzského pomenovania kráľa „Šáh“. Predkovia dnešných Iráncov v staroveku hru milovali a hrajú ju dodnes.

https://ejmagnier.com/2019/07/23/iran-imposes-its-rule-of-engagement-an-eye-for-an-eye/

O autorovi

Príspevky za Jún

Pin It on Pinterest

Share This