Predstavitelia EÚ priznali, že aktuálne vlny imigrácie z Afriky sú „zjavne a nepochybne o ekonomických imigrantoch“ a oznámili, že títo imigranti nemajú právo „vstúpiť na európsku pôdu“, informuje EXPRESS.

Bruselský dopisovateľ britského denníka The Express uviedol, že prezident Európskej Komisie Donald Tusk vo svojom liste hlavám všetkých členských štátov EÚ uviedol, že „ilegálna migrácia“ do Talianska počas minuloročného roka vzrástla o 26%.

Tusk na základe tejto skutočnosti na lídrov nalieha, aby vyčlenili viac finančných prostriedkov pre líbyjskú pobrežná stráž s cieľom lepšie a efektívnejšie ju vycvičiť a vybaviť.

Podľa The Express chcú predstavitelia EÚ, aby Líbyjčania v Stredomorí úplne prevzali operáciu, ktorá má za cieľ hľadať a zachraňovať imigrantov snažiacich sa dosiahnuť európskych brehov, lebo verí, že jedine tak možno poraziť gangy pašerákov ľudí.

Ak by sa zámer EÚ podarilo uskutočniť, zachránení imigranti by už neputovali do Európy, ako je tomu teraz v každom prípade, keď sú imigranti zachránení loďami s vlajkou EÚ, ale späť do severnej Afriky.

Lídri Európskej únie takisto chcú zvýšiť rýchlosť deportácií odmietnutých žiadateľov o azyl, aby od cesty na kontinent odradili čo najviac ďalších imigrantov.

„Vo väčšina prípadov, a to je popravde prípad celej centrálnej stredomorskej trasy, hovoríme zjavne a nepochybne o ekonomických migrantoch.“

„Dostávajú sa do Európy ilegálne, pretože nemajú žiadne dokumenty, ktoré by im vstup na európsku pôdu dovoľovali.“

Zmena v používanom jazyku z „neregulárni“ imigranti na „ilegálni“ naznačuje, že sa EÚ snaží zaujať v otázke imigrácie a deportácií tvrdší postoj.

„Čo Tusk zdôraznil je dôležitosť sledovať rýchlosť deportácií. To je oblasť, kde doteraz vývoj nebol dostatočný, „povedal médiám.

„Ak neexistuje žiadna efektívna deportačná politika, potom nemáme žiadne efektívne nástroje pre marenia tých príťažlivých faktorov.“

„Môžu byť našimi najdôležitejšími spojencami na centrálnej stredozemnej trase a mali by sme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby mohli dôrazne zakročiť proti pašerákom a byť jednoznačne na našej strane,“ povedal diplomat k predmetu Líbye ako „najväčšieho spojenca v centrálnom Stredomorí“ pre Brusel.

„Ak by líbyjská pobrežná stráž bola účinnejšia a hlavné bremeno záchrany ľudských životov v Stredozemí ležalo na ich pleciach miesto našich lodí s európskymi vlajkami, nachádzali by sme sa teraz v úplne inej situácii.“

V uplynulých dva a pol roku pristálo na európskych brehoch približne 1,6 milióna imigrantov.

Prvé migračná vlna v roku 2015 zahŕňala predovšetkým Sýrčanov a Iračanov utekajúci pred vojnou na Strednom východe, pričom väčšina z nich vstúpila do EÚ cez grécke ostrovy.

Európska únia proti tejto vlne zakročila takzvanou „imigračná dohodou“ s Tureckom, ktorej cieľom bolo túto trasu uzavrieť. V dôsledku tohto diplomatického kroku začali imigranti zo severnej a subsaharskej Afriky k ceste do EÚ používať námornú trasu medzi Líbyou a Taliansko.

Gangy pašerákov v oblasti operujú s nebezpečnými a plavby neschopnými plavidlami, ktoré až po okraj plnia ľuďmi, lebo vedia, že aj keď sa niečo stane, imigrantov priplávajú vyslobodiť lode EÚ a podľa medzinárodného práva stačí, aby vratké člny iba opustili líbyjske vody.