Vyberte položku Stránka

ROMAN IGAZ: Európa bez Ameriky?

ROMAN IGAZ: Európa bez Ameriky?

Európa bez Ameriky?

Zdá sa, že sa svet otočil hore nohami. Ešte pred mesiacom európske krajiny išli ruka v ruke so svojím hlavným spojencom – USA, a dnes do vyzerá tak, že sa situácia môže zmeniť. Kvôli Iránu

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker prehlásil, že ako reakciu na americké sankcie voči Iránu Európska únia aktivuje normu z roku 1996, ktorá zakazuje európskym krajinám vykonávať so sankciami súvisiace rozsudky amerických súdov.

Prýkrát bola táto norma použitá v roku 1996, kedy v USA prijali zákon o uvalení sankcií proti Kube, Iránu a KĽDR. Obchodné vzťahy s Kubou mali pre Európu vtedy veľký význam, preto Komisia rozhodla o prijatí normy ochraňujúcej európske hospodárske záujmy. Avšak zákon prijatý pred 22 rokmi nebol nikdy použitý. V roku 1996 sa EÚ dokázala s prezidentom USA Clintonom dohodnúť a Američania pred európskou aktivitou na Kube zámerne zatvárali oči. Dnes sa im taký istý husársky kúsok zrejme nepodarí. V Oválnej pracovni sedí omnoho tvrdší, a navyše republikán, Donald Trump.

Znenie normy, ktorú chce Juncker aktivovať je identické so znením normy z roku 1996. Táto norma okrem iného predpokladala aj vyplatenie kompenzácie podnikateľským subjektom, ktoré boli postihnuté americkými sankciami. Lenže rozsah tejto kompenzácie zatiaľ zostáva nejasný. Taktiež zostáva nejasné, ako presne chce EÚ kompenzovať straty vzniknuté v dôsledku amerických sankcií a práve preto sa zdá, že sa bude jednať len o ďaľšie čisto deklaratívne prehlásenie.

Napriek tomu to svedčí o tom, že Európska únia sa ocitla v zovretí medzi ekonomikou a politikou. Z pohľadu politiky je jednoducho neprípustné tolerovať americký diktát, lenže na druhej strane dať prednosť Iránu pred USA by bolo ekonomickou samovraždou.

O autorovi

Príspevky za Apríl

Pin It on Pinterest

Share This