V roku 2013 program CDU / CSU popisoval Spojené štáty ako „najdôležitejšieho“ priateľa Nemecka mimo Európy. Avšak, v novom dokumente je Washington označený len za „najdôležitejšieho partnera“ krajiny mimo Európy, uviedla RIA Novosti s odkazom na správu agentúry Reuters.

Volebný program koalície s objemom 72 strán bol schválený neskoro večer 2. júla v Berlíne šéfov strán – Angelou Merkelovou (CDU) a Horstom Seehoferom (CSU). Voľby do Spolkového snemu sa budú konať v Nemecku 24. septembra, podľa ich výsledkov sa vytvorí vláda a navrhne kancelár.

Vzťahy medzi Washingtonom a Berlínom sa prudko zhoršili po zvolení Donalda Trumpa prezidentom Spojených štátov. 

Vzťahy medzi Washingtonom a Berlínom sa prudko zhoršili po zvolení Donalda Trumpa prezidentom Spojených štátov. Dokonca aj počas predvolebnej kampane Trump tvrdil, že migračná politika Merkelovej je „abnormálna“. Po presťahovaní do Bieleho domu, 45. americký prezident kritizoval Nemecko za pozitívnu bilanciu v obchode so Spojenými štátmi a za údajný dlh voči NATO v stovkách miliárd dolárov. Zvláštny spor potom vyvoláva odstúpenie USA od dohody o klíme z Paríža a naposledy pripravovaný zákon o nových sankciách proti Rusku, ktoré sa ale majú dotknúť aj nemeckých firiem.