EU OBSERVER: Mimovládku šokuje, že Veľká Británia unijné peniaze na migrantov používa na ich odsun.

Portál EU Observer informuje o štatistike fondu EÚ pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF) a pokrýva obdobie od roku 2014 do roku 2020. Vyplýva z nej, že väčšina úsilia členských štátov je zameraná na odsun migrantov.

Najväčším príjemcom z celkovej európskych peňazí vyše troch miliárd eur bola Veľká Británia. Portál krititizuje, že dostala viac ako krajiny, ktoré boli hlavným cieľom migrantov pri vstupe, alebo v cieľovej trase

[sociallocker][/sociallocker]

Väčšina týchto peňazí (2,39miliárd eur) boli alokované na národné programy riešenia migrácie. Veľká Británia excelovala so 16,3%, nasledovaná Talianskom 13,6%, Francúzskom 11,6% a Gréckom 11,3%. Nemecko, ktoré prijalo milión migrantov získalo približne 9%.

Spoločná správa spoločnej Agentúry OSN pre utečencov a mimovládnej organizácie Európskej rady pre utečencov a exulantov v Bruseli (ECRE) analyzovala použitie zdrojov. Z týchto peňazí Angličania venovali 60% na riešenie návratu migrantov domov.

Generálna sekretárka ECRE Catherine Woollardová to považuje za obrovský nedostatok systému.

EÚ myslí iba na odsuny

EÚ financuje rozsiahly program odsunu, ktorý viedol ku krutému a škandálmi naplnenému imigračného detenčného systému,“ poznamenala podľa EU Observer.

Woollardová kritizuje, že EÚ financuje hlavne odsuny. Podľa nej by sa mala viac podporovať legálna migrácia, integrácia utečencov a zabezpečenie správneho fungovania vnútroštátnych azylových systémov.

Mimovládna organizácia chce navrhnúť, aby sa určilo percentuálne, koľko sa na jednotlivé programy musí dať. Podľa návrhu by boli povinné minimálne príspevky na integráciu 30% a na riešenie azylu 20%.

Návrh by naviac pritvrdil aj možnosť manipulácie s prostriedkami. Ak by vlády členských krajín EÚ odmietli implementovať právo a politiku EÚ [zrejme podľa návrhu mimovládky] v týchto oblastiach, jednoducho by peniaze na migrantov nedostali.

Takéto požiadavky však pravdepodobne narazia.

Začiatkom tohto týždňa povedal šéf agentúry Európskej pohraničnej stráže Frontex, že vlani pomohli odsunúť 14 000 ľudí. Agentúra zorganizovala 340 spiatočných letov v roku 2017. Pred tromi rokmi zorganizovala 39 letov.

V priebehu troch rokov sme takmer zdesaťnásobili počet letov a šesťnásobne vzrástol počet odsunov,“ uviedol.

Podľa neho je agentúra Frontex organizáciou na presadzovanie práva.

Hoci je zameranie sa na odsuny nosnou časťou politiky EU, iba malá časť ľudí skutočne odíde

Európska komisia uvádza, že v roku 2016 493 000 dostali príkaz na odchod, ale iba 45% skutočne odišlo.

Napriek obrovskej sume, ktorú Anglicko dostalo a z ktorej na odsuny vyplatilo 60%, efektivita klesá.

Miera odchodu v Británii dosiahla v roku 2016 58%, čo predstavuje pokles zo 76% v roku 2014.


Publikovaný

v

od

Značky: