Portál EU Observer vo svojom piatočnom vydaní spomína, že Dimitris Avramopoulos, európsky komisár pre migráciu, čelí obvineniu z úplatkárstva. Je podozrivý, že zobral v minulosti 50 miliónov dolárov ako úplatok od švajčiarskej firmy.

Dimitris Avramopoulos bol v rokoch 2006-2009 ministrom zdravotníctva v Grécku, V tom období vraj „pomohol“ švajčiarskej chemickému a lekárenskému gigantovi Novartis na presadenie jej záujmov na gréckom trhu.

V afére sú okrem Avramopoulosa zapletení aj niektorí bývalí ministri a dokonca aj dvaja minulí premiéri.

Komisár Avramopoulos oznámil, že sa bude brániť právnou cestou. Považuje obvinenia za ohováranie a nemajúce žiadne opodstatnenie.

Tento prípad sa ma nedotýka, netýka sa ma,“ uviedol v gréckom médiu Ekathimerini .

Podľa EU Observer proti komisárovi ide aj grécky premiér Alexis Tsipras. Hovorca premiéra Dimitris Tzanakopoulos povedal, že Tsipras odporúča, aby obvinenie preskúmal parlamentný výbor.

Európska komisia prípad nekomentuje, vyjadrila sa v zmysle, že Avramopoulos už povedal všetko.

EU Observer sumarizuje kauzy

Obvinenie Avramoupulosa nasleduje poviacerých iných škandáloch v kruhoch Európskej komisie

Prvou spomínanou kauzou bol rasistické, sexistické a homofóbne poznámky nemeckého komisára Guenthera Oettingera. Neskôr bol komisár obvinený, že využíval lietadlo nemeckého pro-ruského lobistu na lety do Maďarska .

Škandál pokračoval, keď bol Oettinger fakticky povýšený. Pôvodne pracoval postu pod Junckerom ako šéf digitálnej ekonomiky a neskôr dostal do rúk dôležitý post komisára pre rozpočet.

Medzi úlohy komisie pre rozpočet je aj zabezpečenie toho, aby sa „úradníci EÚ správali dobre„.

Za vlády predchádzajúceho predsedu EU komisie Jose Manuel Barrosa bol z komisie vyhodený maltský komisár pre zdravotníctvo John Dalli. V roku 2012 došlo k vyvrcholenie škandálu, kde sa voči Dalimu vytiahli dôkazy hovoriace o pokuse o úplatok.

Na prípade Dali je zaujímavé to, že kauzu päť mesiacov vyšetroval úrad EÚ pre boj proti podvodom (OLAF). Ten bol neskôr obvinený, že použil nezákonné odpočúvanie telefonických hovorov.

Kto je komisár Avramopoulos

Dimitris Avramopoulos je tvrdým zástancom prerozdeľovania migrantov podľa právomocí, ktoré komisii dáva Lisabonská zmluva a všemožnej integrácie migrantov. Podľa neho je to podmienkou prežitia Únie

Ak má európska spoločnosť aj v budúcnosti zostať prosperujúcou, súdržnou a inkluzívnou, už dnes sa musí investovať do integračných politík. To bude našou prioritou na nadchádzajúce roky. Len vďaka úspešnej integrácii môžeme dosiahnuť, aby migrácia predstavovala skutočnú príležitosť pre všetkých – pre našich občanov, pre migrantov a utečencov, ako aj pre naše komunity ako také.

V tomto duchu protestoval aj voči dokumentu Donalda Tusku, predsedu Rady EU, ktorý hovoril, že kvótový systém je nefunkčný a hlboko rozdeľujúci. Tusk podľa neho podkopáva európsku politiku a pracovný dokument označil za „antieurópsky“ a „neakceptovateľný.“

Nepriamo naznačil, že kvóty sú pre neho synonymom „európskych hodnôt“. Na margo Tuskovej kritiky systému kvót poznamenal, že jeho úlohou ako predsedu Rady EÚ je brániť európske princípy. Tuskov dokument tiež podkopáva solidaritu. A bez nej, povedal Avramopoulos, nemôže Európa existovať.