Orbán pritvrdí v kontrole neziskových organizácií. Soros vytvára sieť podobnú mafiu, tvrdí Orbán. Informuje český portál E15.

Maďarsko prijme ustanovenia umožňujúce dôkladnejšiu kontrolu mimovládnych organizácií financovaných z cudziny, pretože tie, ktoré platí miliardár George Soros, fungujú ako „sieť podobná mafii“, vyhlásil premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán na čele maďarskej vlády už dlho kritizuje občianske organizácie financované maďarským rodákom Sorosom. Vyčíta im, že sa stavajú proti prísnej migračnej politike a že „Sorosovi žoldnieri“ presadzujú jeho ciele, pripomenula agentúra Reuters a dodala, že Orbán sa tiež stretáva s tým, že krajinu čakajú v apríli budúceho roka voľby.

Orbán označil za „vypovedanie vojny“ Šorosove vyhlásenie zo štvrka minulého týždňa, v ktorom chválil Maďarov za to, že „odvážne čelia klamom a korupcii mafiánskeho štátu, ktorý Orbán vytvoril“. Vracal tak premiérovi úder za Orbanovu snahu zatvoriť Stredoeurópsku univerzitu, ktorú Soros založil po páde komunizmu.

„Bezpochyby je to vyhlásenie vojny. Jediná sieť, ktorá v Maďarsku funguje mafiánsky, netransparentne, je Sorosova,“ vyhlásil Orbán v štátnom rozhasu. „Preto musíme naliehať – a osobne nalieham – na parlamentné rozhodnutie, ktoré urobí tieto organizácie transparentnými,“ dodal.

Podľa návrhu, ktorý do parlamentu vniesla vláda, by sa mimovládne organizácie s príspevkom zo zahraničia vo výške najmenej 7,2 milióna forintov (asi 615 000 korún) museli zaregistrovať u úradov a samy sa vyhlásiť za organizácie financované z cudziny.

Mimovládne organizácie tvrdia, že by ich zákon poškodil.