E15: Schulz zvolený za predsedu SPD. Sľúbil daňovú úľavu sociálne slabším a pomoc rodinám

Strata SPD na alianciu CDU-CSU dosahuje až šestnásť percentuálnych bodov.

Nemeckí sociálni demokrati (SPD) majú tri mesiace na to, aby dohnali náskok kresťanských demokratov (CDU) kancelárky Angely Merkelovej pred parlamentnými voľbami. Počas nedeľného zjazdu sa snažili voliča presvedčiť o tom, že v krajine zaistia sociálnu spravodlivosť. Experti však vo volebný zvrat príliš neveria.

„Ľudia nám môžu veriť, pretože sme stranou, ktorá si váži toho, čo v živote dosiahli, a kladie na to dôraz,“ vyhlásil predseda SPD Martin Schulz. Sociálna demokracia vyráža do kampane s plánom na väčšie zdanenie ľudí s vyššími príjmami. Nízkopríjmovým a střednopríjmovým skupinám obyvateľstva naopak sľubuje daňovú úľavu.

Hovorí tiež o podpore rodín a nezamestnaných, väčších investíciách do infraštruktúry, dáva dôraz na vzdelávanie a rovnaké odmeny pre mužov a ženy. Uzákonenie sobášov osôb rovnakého pohlavia si kladie ako podmienku pre vstup do akejkoľvek budúcej koalície. Zostáva však otázkou, akú dôležitú úlohu v rokovaniach o vláde SPD zohrá.

Koncom zimy sa zdalo, že vymenovanie niekdajšieho šéfa europarlamentu Schulza kandidátom na kancelára bude úspešným predvolebným ťahom. Strana sa v niektorých prieskumoch vyhupla na úroveň aliancie CDU-CSU. Lenže potom neuspela v troch krajinských voľbách a začala opäť strácať aj v prieskumoch preferencií na celoštátnej úrovni.

Teraz tábor Merkelovej vedie až o šestnásť percentuálnych bodov. Kancelárke pomáha opadnutie kritiky jej prístupu k utečeneckej kríze a pomerne priaznivá hospodárska situácia s nízkou nezamestnanosťou. Schulzova výzva k väčšej rovnosti v spoločnosti môže zaujať chudobnejšie obyvateľstvo, podľa expertov ale zrejme bude mať len obmedzený vplyv.

Schulzovej strane ubližuje jej pôsobnosť vo veľkej koalícii s najväčším konkurentom. O hlasy pritom musí bojovať aj s ľavicou (Die Linke) a Zelenými.

Sociálni demokrati tak dlhodobo tápu medzi väčším príklonom doprava alebo doľava.

Ľavica im napríklad vytýka, že aj v návrhu na vyššie zdanenie zámožných zostávajú na polceste. „SPD nemá odvahu siahnuť bohatým hlbšie do vrecka,“ konštatoval jej líder Bernd Riexinger.

(Článok vyšiel pôvodne ako autorský komentár na portály E15

 


Publikovaný

v

,

od

Značky: