E15: Produktivita českej práce klesá

Rast českej tuzemskej zamestnanosti ide primárne na vrub profesií so stále nižšou pridanou hodnotou. Tuzemská ekonomika narazila na strop svojej produktivity. Vyplýva to z dát OECD, píše ekonomický portál E15.

Hoci českí tuzemskí zamestnanci vlani odpracovali takmer o 2,5 percenta viac hodín ako v roku 2015, ekonomika pokročila vpred o dve desatiny percenta pomalšie.

Česi tak vlani vyrobili za jednu odpracovanú hodinu menej tovaru a služieb než rok predtým.

Firmy nedokázali dostatočne využiť masu ľudí, ktorá sa vlani z úradov práce vrátila do zamestnania. Na vine je zastaraná štruktúra ekonomiky, ktorú v posledných rokoch pomohli zakonzervovať aj devízové ​​intervencie ČNB.

Realitou českej ekonomiky stále je ponúkať lacnú a jednoduchú prácu, ako zodpovedá subdodávateľskej povahe valného časti domáceho exportu, slabá koruna tento trend ešte zosilnela, „usudzuje šéf a majiteľ strojárskej firmy Soma Ladislav Verner.

„Máloktorá nová zákazka sa predovšetkým v priemysle zaobíde bez nových zamestnancov a tých je navyše na českom trhu málo. Bohužiaľ to dokazuje, že v Česku stále prevažuje práce vo forme kompletizácie výrobkov pre zahraničné firmy, „dodáva hlavná ekonómka Raiffeisenbank Helena Horská.

Hoci tak vlani klesla miera nezamestnanosti v Česku až na najnižšiu úroveň v rámci únie, k slovu sa dostali predovšetkým menej platené profesie.

„Primárne rástla zamestnanosť ľudí, ktorí počas odpracovanej hodiny vytvoria len pomerne nízku pridanú hodnotu. Stále tak v ekonomicky vyspelom sveta zostávame krajinou s jedným z najnižších podielov domácej pridanej hodnoty na priemyselnom vývoze, “ hovorí hlavný ekonóm Cyrrus Lukáš Kovanda.

Pokles domácej produktivity práce bol najhlbší od krízového roku 2009 a krajina sa preto v minulom roku zaradila na chvost vyspelých krajín sveta. Z 35 štátov OECD prešlo vlani podobným vývojom len päť členov, Česko sa podľa májovej správy organizácie zaradilo po bok krajín, ako sú Grécko, Taliansko, či Maďarsko.


Publikovaný

v

,

od

Značky: