CNY

E15: Kráľ dolár je mŕtvy. Nech žije čínsky jüan – CNY.

Budúci týždeň začne v Pekingu 19. Národný kongres Komunistickej strany Číny. Zjazd má potenciál stať sa najdôležitejšou udalosťou tohto roka pre finančné trhy a pre medzinárodné rovnováhu síl. Môže dôjsť k skutočnému posunu paradigmy – k zásadnej zmene, ku ktorej zvyčajne dochádza, keď doterajší spôsob myslenia ustúpi niečomu novému a odlišnému. Práve o tom tento Kongres bude, a preto je jasné, že má historický význam pre globálnu ekonomiku i pre každého z nás. Asi najdôležitejším posunom bude definitívna zmena v postavení a v posune významu čínskej meny jüan (CNY) voči americkému doláru.

Hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen nie je niekto, koho názor môžete len tak ignorovať. Pre portál E15 sa zamyslel nad zdanlivo neekonomickou udalosťou, zjazdom Komusnistickej strany Číny. Tvrdí, že treba sledovať kontext. Čína je už dnes poprednou svetovou mocnosťou v tvorbe úverov, v ekonomickom raste a teraz aj vo väčšine technologických odborov. Názor špecialistov v Saxo Bank je, že prezident Si sa zameria skôr na kvalitu miesto kvantity, že hlavnou sociálnou témou v Číne bude znižovanie znečistenia a že Komunistická strana preberie ešte väčšiu kontrolu. Aký bude výsledok?

Zníženie ekonomického rastu

Podľa Jakobsena sa nebude ekonomický rast v najbližších 18 mesiacoch tak vysoký ako sa očakáva. Počas týchto 18 mesiacov Čína premení svoju ekonomiku z exportného obra na ekonomiku produktívnych ziskov. Prezident Si chce zdvojnásobiť HDP na hlavu v porovnaní s rokom 2010, čo znamená rastový cieľ 7% ročne. Väčšina tohto rastu by mala byť vyvolaná produktivitou práce, čo znamená investície na prvom mieste a až následné zvyšovanie rastu.

Zníženie znečistenia ovzdušia a rozvoj elektromobilov.

Do roku 2030 by malo byť v Číne 100% automobilov poháňaných elektrinou. To krajinu vystrelí na popredné miesto v oblasti technológií výroby batérií a e-motorov, ale tiež výrazne zníži znečistenie.

Vysoké percento výskumu, vývoja a inovácií.

Čína už v súčasnosti týmto oblastiam dominuje, ale v budúcnosti bude zastávať ešte významnejšie pozíciu v oblasti e-commerce, platieb a finančných technológií.

CNY
Globálna ekonomika Číny / Saxo Bank

Čína sa mení a zmenila sa už oveľa viac, než si trh pripúšťa. Typický anglosaský ekonóm sa sústredí na bankový systém a zadĺženosť, ale na rozdiel od západného sveta môže Čína zrýchliť rast pomocou nárastu produktivity práce. Spojené štáty sa za prezidenta Trumpa rozhodli stiahnuť z globálnej ekonomiky na základe úplne mylného konceptu „Amerika na prvom mieste“ ( „America First“). Čína podľa Jakobsena aj vďaka tomu zvyšuje svoj svetový význam.

USA sa dobrovoľne sťahuje, zvýši sa význam CNY

Čína využíva americkú neistotu v zahraničnej politike, ktorá sa zakladá na neistote, náhodných zmenách a okamžitých impulzoch nielen prezidenta Trumpa. Na druhej strane stojí Čína so svojou „politikou_jednej_cesty“ (OBOR – jedna cesta, jeden pás), „Ázijskou_infraštruktúrnou_investičnou_bankou“ (AIIB) a organizáciou Shanghai_Cooperation_Organisation (SCO). V tomto zoskupení sú už dnes vyše tri miliardy ľudí. Vďaka tomu, že sa v roku 2015 pripojili aj ľudnaté krajiny India a Pakistan, bude v roku 2050 počet členov dosahovať štyroch miliárd.

Jakobsen si myslí, že budúcnosť patrí krajinám a spoločnostiam, ktoré riadia zákazníkov a Čína s Indiou sú k tomu v tej najlepšej pozici. Sledujeme preto dnes globálny reality šou, kde jedna hegemónna veľmoc dobrovoľne čistí pole.

Výsledok je podľa Saxo Bank jednoznačný: Kráľ Dolár je mŕtvy, nech žije kráľ CNY!

Zdroj: E15.cz

 


Publikovaný

v

, ,

od

Značky: