Európska komisia predložila návrhy na sprísnenie opatrení proti mzdovému dumpingu v sektore kamiónovej dopravy alebo na zavedenie celoeurópskych pravidiel pre mýto systémy, píše český ekonomický portál E15.

Mýtne by sa podľa návrhu vyberalo na základe najazdených kilometrov a krajiny, ktoré mýto zaviedli alebo zavedú, ho budú musieť evidovať elektronicky.

Odzvonilo by tak napríklad dnešným paušálnym diaľničným známkam. Spoločné pravidlá by mali platiť od roku 2024. Oba návrhy sú súčasťou rozsiahlej iniciatívy Európa v pohybe, ktorú Európska komisia schválila.

Ide o súbor opatrení, ktoré majú podporiť modernizáciu mobility a dopravy. Navrhované zlepšenia sa týkajú zvýšenia bezpečnosti prevádzky, spravodlivejšieho výberu poplatkov na cestách, zníženie emisií CO2, znečistenie ovzdušia a dopravného preťaženia alebo zabezpečenie primeraných pracovných podmienok a doby odpočinku.

„Európska únia má jedinečnú príležitosť viesť modernizáciu cestnej dopravy nielen doma, ale aj vo svete. Naše reformy položia základ pre štandardizované digitálne cestné systémy, spravodlivejšie sociálne podmienky a vymáhateľné trhové pravidlá. Pomôžu znížiť sociálno-ekonomické náklady dopravy, ako sú čas strávený v prevádzke, úmrtia a závažné zranenia na cestách alebo zdravotné riziká vyplývajúce zo znečistenia a hluku, „povedala k tomu komisárka pre dopravu Violeta Bulcová.