Podľa DWN je jedno isté: Stojí za tým Washington, ktorý nemôže dopustiť, aby sa objavil ďalší plynovod z Ruska do Európy, tým viac, že obchádza Ukrajinu.

Na európskom kontinente má okrem Bulharska a Grécka na výstavbe plynovodu tiež záujem Srbsko a Maďarsko, uviedli nemecké hospodárske noviny. Srbskí odborníci sa však domnievajú, že na realizáciu projektu Moskvy a Ankary číha nebezpečenstvo. Podľa srbského analytika Alexandra Pavića sa opäť bude hrať „albánskou kartou“ a udalosti v Macedónsku sú dobrým príkladom ako USA dokážu zasiahnuť „korupčnou“ opozičnou kartou do vnútropolitického boja tej-ktorej krajiny podľa geopolitického záujmu .

„Akonáhle si (bývalý premiér Macedónska) Grujevski uvedomil, že ruský plynovod cez Macedónsko je dobrá príležitosť pre rozvoj krajiny, a že by sa Macedónsko mala podieľať na“ „Turkish Streamu“, okamžite začal proces s jeho zvrhnutím.

V Kumanove došlo k stretom albánskych extrémistov s políciou. Na druhej strane opozícia dostala veľkú finančnú podporu, kedy sa úroveň popularity Zajeva priblížila ku Grujevského ukazovateľom. A to aj napriek skutočnosti, že práve v poslednej dobe Macedónci sotva podporovali opozíciu, “ povedal srbský expert Dragomir Andjelkovič.

Analytici sa zhodujú, že niečo podobné sa bude diať aj v Srbsku, poukazujú Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

„Spojené štáty sa snažia zasahovať do snahy Ruska vybudovať“ Turkish Stream „a“ Nord Stream – 2 „a obchádzajúce Ukrajinu ako tranzitnú krajinu.

Spojené štáty chcú dodávať svoj vlastný bridlicový plyn na európsky trh. Kvôli konkurencii sú ďalšie dodávky ruského plynu do Európy teda neprijateľné. Okrem toho, v prípade, že plyn bude prúdiť cez Ukrajinu, mali by Spojené štáty možnosť sledovať ruský plynovod, „uviedli DWN.

Podľa Deutsche Wirtschafts Nachrichten môžu tiež vzniknúť problémy pri stavbe „tureckého prúdu“ kvôli napätým grécko-tureckým vzťahom. Atény nielen poskytli úkryt účastníkom nedávneho pokusu o prevrat proti tureckému prezidentovi Erdoğanovi, ale tiež si ponechávajú možnosť vyprovokovať tureckú armádu v Egejskom mori, poukazuje nemecký denník.