Vyberte položku Stránka

Držte si klobúky, plynová jazda začína. Agentúra Reuters oznámila, že plynovod Sila Sibíri sa…

Držte si klobúky, plynová jazda začína. Agentúra Reuters oznámila, že plynovod Sila Sibíri sa…

Držte si klobúky, plynová jazda začína.

Agentúra Reuters oznámila, že plynovod Sila Sibíri sa začína plniť plynom. Začiatočná fáza projektu ide do poslednej fázy.

Gigantický projekt, ktorým sa mali napojiť sibírske náleziská plynu na odberateľov vo východnej Ázii bol mnohými dopredu odsudzovaný. Rusko bolo pod sankciami, Číňania boli pri jednaniach mimoriadne tvrdí a podmienky neboli pre Rusov optimálne. Naviac cena projektu 80 miliárd dolárov je proste závratná aj pre tie najbohatšie krajiny

Napriek tomu sa dokázali Rusi aj Číňania dohodnúť a dokončiť kladenie potrubí načas. Je to doslova iba pár dní, čo sme informovali o prepojení čínskej a ruskej časti plynovodov.

Charakteristikou dnešnej propagandy je to, že sme boli na Slovensku prakticky jediní. Pritom význam projektu ďaleko presahuje len finančnú stranku, t.j. koľko dostane Gazprom za predaj. Plynovod je pre Rusov hlavne infraštruktúrnym projektom, pomocou ktorého sa má začať rozvoj nehostinných a ťažko dostupných oblastí Sibíri. Všade tam, kde bude plynovod, bude dostupná lacná energia, ktorá umožní prežitie a rast miestnej populácie. Ak sa naviac bude klíma meniť smerom k vyšším teplotám, spomínané oblasti budú v budúcnosti poskytovať lepšie podmienky na život a poľnohospodársku výrobu.

Logicky napĺňanie plynovodu muselo byť sprevádzané vŕtaním a produkciou plynu. Aj tu Gazprom ide podľa plánu.

Plynové pole Kovykta zahájilo fázu výrobného vŕtania. Pole plynového kondenzátu Kovyktinskoye je z hľadiska zásob plynu najväčšie na východe Ruska. Podľa veľkosti rezerv (kategória C1 + C2) patrí do jedinečnej kategórie: 2,7 biliónov metrov kubických plynu a 90,6 miliónov ton kondenzátu plynu.

V rámci rozvoja poľa Kovykta Gazprom nielen vŕta plyn, ale tiež stavia desiatky kilometrov ciest. Krížom cez pole vedie v dĺžke 80km úsek diaľnice Magistralniy-Zhigalovo. V podmienkach zložitého terénu a veľkého počtu vodných prekážok je nutné zaplniť podložie štrkom, postaviť 14 mostných predchodov.

https://af.reuters.com/article/energyOilNews/idAFR4N25M03V
https://sakhalife.ru/na-kovyktinskom-mestorozhdenii-nachalsya-etap-ekspluataczionnogo-bureniya/


O autorovi

Príspevky za Február

Pin It on Pinterest

Share This