Vyhlásenie Donalda Trumpa o bezpodmienečných sankciách uvalených na každú krajinu, ktorá bude obchodovať so Severnou Kóreou navodilo situáciu, v ktorej USA vždy skončí na strane porazených. Bez ohľadu na to, či Donald Trump a jeho vláda sankcie uvalia, alebo nie, vždy prehrajú.

Donald Trump na Twitteri vyhlásil

Spojené štáty zvažujú, okrem iných možností aj to, že zastavia všetok obchod s akoukoľvek krajinou, ktorá obchoduje so Severnou Kóreou“.

Trumpova hrozba je podľa agentúry Jonhap vnímaná ako vyhrážka Číne, ktorá sa na obchode s KĽDR podieľa približne 90 percentami.

Po týchto slovách je už len ťažko predstaviteľné, že vláda USA ostane len nemým svedkom v prípade krajín, ktoré obchodujú so Severnou Kóreou. Tieto krajiny sú dve – Rusko a Čína.

V prípade, že USA pokračujúcu obchodnú výmenu so Severnou Kóreou zo strany jej hlavných partnerov budú ignorovať, ich vyhrážky sa stanú „papierovým drakom„. Jednoducho stratia vo svete rešpekt.

Čo sa stane ak Donald Trump splní svoj sľub a Američania skutočne s Ruskom prerušia všetky obchodné kontakty? Rusko to prežije a Amerika tiež, ich vzájomný obchod tvorí len zanedbateľnú časť ich obchodných bilancií.

Problém však nastane, ak zaútočia Američania na Čínu.

Julian Assange na svojom konte na Twitteri napísal:

90% obchodu Severnej Kórey je s Čínou. Ak Donald Trump zablokuje obchod USA s Čínou v hodnote 650 miliárd dolárov, bude okamžite zlikvidovaný.

a na otázku, či je Donald Trump v ohrození a či ho Deep State zabije odpovedal:

Ak ohrozí takmer každý obchod v Amerike, na formalitách nebude záležať

Donald Trump je v pasci, do ktorej sa dostal svojim neuváženým, nediplomatickým prejavom. Odteraz je na šikmej ploche, z ktorej niet návratu.

Donald Trump

Donald Trump Zdroj: AP/Alex Brandon

Je viac ako zrejmé, že sankcie voči Číne neuloží. Lenže to znamená, že Rusko a Čína budú „požiadavky“ USA ignorovať nielen voči Severnej Kórei, ale všade na svete. Amerika sa stane štekajúcim psom, ktorý nehryzie. Príklad týchto dvoch veľmocí je nákazlivý, nakoniec už dnes vieme, že BRICS sa po summite v Číne stáva zároveň aj bezpečnostným združením, kde sa implicitne predpokladajú bezpečnostné záruky. Tieto záruky budú ďalej predlžované na krajiny, ktoré sa k pracovnej skupine BRICS mienia pripojiť, ako sa to stalo práve na príklade Sýrie, kde došlo k výzve garantovať bezpečnosť tejto ťažko skúšanej krajiny váhou BRICS. Zoznam ochotných krajín narastá a skupina sa bude rozširovať. Bez vplyvu a možnosti zasiahnuť stále slabšej a stále menej významnej Ameriky.

Svet sa mení a dnes sme toho svedkami. Úloha Ameriky ako globálneho lídra, ktorý je schopný meniť krajiny na púšť podľa vlastnej ľubovôle, končí a vláda USA sa bude musieť pri svojich aktivitách držať v mantineloch, ktoré jej stanovia ostatní veľkí hráči na ihrisku. Spolu s tým bude upadať aj úloha dolára, keďže Amerika nebude môcť garantovať presadzovanie svojich záujmov a tým ani stabilitu ekonomiky, ktorá vo veľkej miere súvisí práve so schopnosťou ovplyvňovať okolitý svet. To spôsobí odklon okolitého sveta od dolára, poklesne schopnosť Ameriky financovať svoj dlh a to bude mať priamy dopad na životnú úroveň jej obyvateľov. Poklesne spotreba, HDP a a Amerika sa prepadne z úlohy svetového ekonomického lídra na úlohu „len“ jedného zo silných hráčov.

Samozrejme, hovoríme o politike, ktorá má svoju logiku. Armáda Spojených štátov je ešte stále dosť silná, aby mohla pri plnom nasadení zničiť ktorúkoľvek krajinu na svete. Problém je len v tom, že stále rozširuje počet krajín, ktoré sú schopné so sebou stiahnuť do zabudnutia aj celý svet. Dúfame, však, že k tomu nikdy nedôjde.

Američania by sa konečne mali zobudiť. Ich éra ako imperiálnej veľmoci končí.

Donald Trump, wake up! Game Over.