Aktivisti na sociálnej sieti priniesli informáciu o vytvorení bezpečnej cesty pre únik civilistov z Východnej Ghouty.

Informáciu zverejnil sýrsky vojnový spravodajca Wael Al Hussaini, ktorý mimochodom dal do sveta aj správu o prílete ruských tajných stíhačiek SU-57 do Sýrie

V informácii sa píše, že sýrske lietadlá rozhadzovali po Východnej Ghoute letáky.

V nich bola zakreslená trasa k bumanitárnym priechodom pre civilistov. Na základe tejto iniciatívy, majú civilisti šancu uniknúť zo zóny, kde začína vojnová operácie.

Aktivista prikladá mapu s preloženými pokynmi spolu s originálnym letákom

Koniec presstitúcie

Informácia je dôležitá z jedného zásadného dôvodu. Ako vždy pri operáciách, kde hrozí veľké množstvo civilných obetí, vláda sa snaží minimalizovať ich počet. Ak neexistuje možnosť dohody s teroristami (väčšinou išlo o odsun do provincie Idlib), vytvárajú sa koridory, kde sa môžu obyvatelia zachrániť.

Toto sa však nedozviete vo väčšine našich médií.

Na druhej strane treba povedať, že len málo ľuďom sa to podarí. Nie kvôli tomu, že by túžili po mučeníckej smrti. Teroristi ich totiž potrebujú jednak ako ľudské štíty a tiež ako vhodné „mäso do kanónov propagandy„.

Nič tak efektne nepôsobí na city zhýčkaných a emočne naivných Európanov (a Američanov) ako pohľad na zmasakrované telá detí a žien.

Preto je pre miestnych teroristov neprípustné, aby civilisti odchádzali. Ako vieme z Aleppa či Mosulu, odvážlivcov strieľajú. A ich telá ešte aj po smrti poslúžia pre ďalšie divadlo Bielych prilieb.

Naše médiá tvrdia, že v štvrti je uzavretých 400 tisíc ľudí. V skutočnosti je tam maximálne desatina a väčšina z nich sú džihádisti so svojimi rodinami. Rovnako ako pri Aleppe nastane mĺkve ticho, keď sa ukáže ako novinári fantasticky klamali pri počte obyvateľov.

Je dôležité si pripomínať realitu. A tiež aj to, že podobné humanitárne koridory sa napr. v Mosule nekonali. Civilisti dostali na výber len smrť od guľky teroristu pri úteku, alebo smrť od americkej bomby.