Generácia 4 ++ Su-35 s vlastnosťou Stealth? Mohlo by sa stať, že dohoda o vytvorení indickej varianty Su-57 je v koncoch a toto je životaschopná alternatíva, o ktorej už obe strany hovoria

Rusko môže vyvinúť piatu generáciu Su-35 pre Indiu

V súčasnosti je neistá budúcnosť stíhačiek piatej generácie (FGFA) indického koncernu Hindustan Aeronautics Limited (HAL). Je to program na navrhnutie indickej stíhačky novej generácie založenej na ruskej stíhačke piatej generácie Su-57 určenej na vybojovanie vzdušnej nadvlády, Moskva a New Delhi údajne diskutujú o vývoji „Piatej generácie“ verzie Su-35 pre potreby Indie. To by poskytlo indickým vzdušným silám platformu piatej generácie pre vybojovanie vzdušnej nadvlády s nižšími nákladmi než pri deriváte Su-57. A práve toto je schopnosť, ktorú krajina naliehavo potrebuje vzhľadom na zavádzanie ťažkých stíhacích strojov piatej generácie J-20 v susednej Číne,

Na show IDEX v Abu Dhabi generálny riaditeľ ruského koncernu Rostec Sergej Chemezov vyhlásil: „Rokovali sme a podpísali sme protokol o zmluve pre Su-35. Teraz pracujeme na spracovaní myšlienok pre túto zmluvu a na vytvorení výrobnej platformy pre lietadlo piatej generácie.

su-35

Veľkosť plánovanej indickej objednávky zostáva neistá, ale môže byť viac ako 100 kusov, vzhľadom na veľkosť predchádzajúcich objednávok a plánovanú veľkosť objednávok pre stíhačku FGFA.

Ak sú správy o vývoji platformy piatej generácie založenej na Su-35 pravdivé, ich výsledky by mohli byť zaujímavé a viesť k najlepšej stíhačke na svete. Štandardný dizajn Su-35 je viac než schopný naplniť výkonové charakteristiky, ktoré si žiada stíhačka piatej generácie. Má len jeden nedostatok – nemá schopnosť stealth. Variant piatej generácie modelu Su-35 by nemal znamenať nič iné, len by mal doplnenú stealth vlastnosť. Táto zmenu by zo stíhačky „4 ++“ podľa ruskej armády urobila piatu generáciu.

Toto by však nebolo prvýkrát, kedy sa takáto zmena urobila. Spojenými štátmi nechcú vyvážať svoju stíhačku piatej generácie F-22 Raptor, ktorá je určená na vybojovanie vzdušnej nadvlády. Boeing preto značne upravil drak lietadiel svojho útočného stíhača F-15E, aby vyvinul F-15SE Silent Eagle.  Je to variant stíhačky so zníženým prierezom čelného radarového odrazu a natretý farbou absorbujúcou radarové žiarenie.

F-15SE Silent Eagle
Vlastnosť stealth bola dosiahnutá nielen použitím špeciálnej vrstvy a náteru, ale aj zmenami v konštrukcii. Hlavným problémom u lietadiel 4+ generácie vzhľadom k radarovému odrazu, je umiestnenie výzbroje na vonkajších závesnikoch. V prípade F-15SE sa preto konštruktéri rozhodli zrušiť niektoré nádrže CFT (Conformal fuel tanky) a na ich mieste vytvoriť vnútorné zbraňové šachty. To sa síce prejaví na znížení doletu, ale lietadlo môže niesť štvoricu riadených striel, aby tým znižovalo radarovú odrazivosť.
Zbrane ukryté v konštrukcii lietadla znižujú nielen radarovú odrazivosť, ale tiež znižujú aerodynamické namáhanie. V prípade dlhších a menej častých úderných misií potom nie je problémom podvesiť pre časť letu externé nádrže a nad územím protivníka ich odhodiť. Mimochodom podobnú taktiku už dlhšiu dobu praktizujú Izraelčania.

Model F-15E neobsahuje vylepšenú avioniku, pokročilé rakety a supermanévrovateľnosť modelu Su-35 a nemožno ho považovať za „piatu generáciu„, dokonca aj so schopnosťami stealth. Spojenci Ameriky ale nemôžu získať ťažké stíhače s nízkou spozorovateľnosťou F-22 Raptor. Stealth variant stíhačky F15 – Silent Eagle však umožňuje americkým spojencom zaradiť takéto stíhačky do výzbroje.

Saudská Arábia, ktorá v súčasnosti lieta s viac ako 150 stíhačkami F-15 a F-15E, prejavila silný záujem o získanie tohto variantu. Navrhované modifikácie SU-35 by pravdepodobne v mnohých boli podobné tým, aké boli aplikované na F-15E, aby sa vytvoril model F-15SE

Na konštrukcii si môžete všimnúť aj smerovky s upraveným uhlom / Boeing, F-15SE Silent Eagle pri predstavení

Bude „piata generácia“ SU-35 úspešná?

Zatiaľ nepoznáme ochotu Ruska exportovať Su-57. Okrem toho existuje niekoľko potenciálnych klientov hľadajúcich stíhačky na vybojovanie vzdušnej nadvlády s možnosťami stealth. Ak to vezmeme do úvahy, potom môže byť potenciálny upravený variant Su-35 založený na podobnej koncepcii ako F-15SE, nielen menej nákladný ale aj vysoko žiadaný produkt.

Spojené Arabské Emiráty v roku 2017 vstúpili do spolupráce s Ruskom, aby vyvinuli atíhačku piatej generácie a tiež prejavili záujem o získanie veľkého počtu Su-35. Stealth variant stíhačky, ktorá by splnil kritériá platformy piatej generácie napriek tomu, že je menej schopný ako Su-57, by mohol byť ideálny pre arabský štát, rovnako ako pre Indiu.

V indických rukách by platforma mohla poskytnúť krajine kritickú výhodu, ktorú hľadá pri úvahách nad čínskymi vyspelými stíhačkami na vybojovanie leteckej nadvlády J-11B a Su-30. Keďže Pakistan vyvíja vlastnú ľahkú stíhačku stealth, potrebuje New Delhi získať stealth technológiu viac než kedykoľvek predtým.

Upgradovaný variant Su-35 bude stáť oveľa viac ako štandardná stíhačka a prinesie oveľa vyššie nároky na údržbu. Ak by bol modifikovaný tak, aby sa dali nasadiť najnovšie ruské rakety, ako napríklad raketa K-77 vyvinutá pre Su-57 alebo raketa R-37 s dosahom 400-kilometrov, stealth variant Su-35 určený pre Indiu by mohol byť skutočne smrtiacou, cenovo výhodnou alternatívou k HAL FGFA.

Zdroj: The Diplomat