Správny súd v Münsteri začal skúmať prípad Ukrajincov, ktorí dostali azyl v Nemecku „ako utečenci zo Sýrie“, napísal nemecký denník Die Welt.

Jedná sa o pikantný príbeh hneď z niekoľkých strán, najmä z pohľadu benevolentného prístupu nemeckých orgánov k azylovému procesu a dáva do rúk odporcov prijímaní utečencov ďalší argument.

Rodina odišla z Ukrajiny do Nemecka v septembri 2014 s tým, že si podala žiadosť o štatút prenasledovaných sýrskych utečencov. O päť mesiacov neskôr Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) im požiadavku písomne ​​potvrdil. Pritom sa žiadny osobný pohovor neviedol.

Výsledkom bolo, že Ukrajinci, ktorí nevedia arabsky ani slovo, prišli do útulku pre migrantov západne od Münstera, kde sa chválili, ako ľahko oklamali nemeckých úradníkov. Avšak ich chvastanie sa postupne dostalo k orgánom, ktoré vlani v apríli stiahli rozhodnutia o udelení azylu.

Avšak sa ukrajinská rodina snaží spochybniť činnosť úradníkov na súde. „Utečenci“ sa odvolávajú na právnu zásadu ochrany legitímnej dôvery, podľa ktorej musia mať občania istotu, že úrady nezrušia raz prijaté rozhodnutie.

Nemeckí právnici uznávajú, že sa jedná o medzeru v zákone, ale činnosť žalobcov nazvali, nehanebnosť ‚. „Východiskovým bodom bolo poskytnutie nepravdivej informácie, takže sa žalobca nemôže dovolávať ochrany legitímnej dôvery,“ povedal profesor práva Fabian Vittrek.