V stredu príde prezident Nemecka Frank-Walter Steinmeier do Moskvy zrejme s „delikátnou úlohou“, tvrdí denník Die Welt.

V ruskom hlavnom meste sa stretne s hlavou Kremľa Vladimírom Putinom a „zistí, či je Rusko pripravené obnoviť dôveru k Západu“, uviedli nemecké noviny.

V stredu, prvýkrát od začiatku krízy na Ukrajine príde nemecký prezident do Ruska na pracovnú návštevu. Cesta do Moskvy bude pre Franka-Waltera Steinmeiera „premiérou“, čoby prezidenta Nemecka, píše Die Welt.

Oficiálne dôvod ale nie je nijako „významný“, pokračovali nemecké noviny. Bývalý minister zahraničných vecí Nemecka bude prítomný formálnemu odovzdanie moskovskej katedrály svätých Petra a Pavla luteránskej cirkvi evanjelickej v Rusku a stretne sa s bývalým sovietskym prezidentom Michailom Gorbačovom.

Tým sa ale návšteva prezidenta Nemecka samozrejme neobmedzí, zdôraznil Die Welt. Steinmeier letí do Moskvy s „delikátnym úlohou“: v hlavnom meste Ruskej federácie sa tiež stretne s hlavou Kremľa Vladimirom Putinom a „objasní, či je Rusko je pripravené obnoviť dôveru k Západu“.

Ako denník uvádza, v Nemecku vkladajú nádeje do návštevy nemeckého prezidenta v Moskve tak politickí predstavitelia, ako aj predstavitelia z hospodárskych a mimovládnych organizácií.

Cesta Franka-Waltera Steinmeiera do Rusku je „dôležitý politický signál“, povedal Niels Annen v rozhovore pre Die Welt, odborník na zahraničné veci z frakcie Sociálnodemokratickej strany v Bundestagu. Podľa neho je kvôli narastajúcemu napätiu v Európe vytváranie vzťahov s Moskvou „ústredným záujmom nemeckej politiky“. A nikto iný, než súčasný prezident Nemecka nie je vhodný pre tieto rokovania, je presvedčený Annen.

Nemecký biznis tiež vsádza na Steinmeiera, poukázali noviny. Východný výbor nemeckej ekonomiky tiež považuje návštevu nemeckého prezidenta za „dobrý signál“ do Moskvy. Nemecké spoločnosti dúfajú, že „v nasledujúcich siedmich rokoch sa Nemecko, EÚ a Rusko zamerajú na spoločné záujmy a budú riešiť problémy prostredníctvom dialógu“, povedal predseda výboru Wolfgang Büchele .