Dánsku stranu presvedčili kontroverzné hraničné investície v Maďarsku. „Takýto model by mohol byť zavedený medzi Dánskom a Nemeckom“, tvrdí 29 ročný politik. Maďarsko zaviedlo 4-metrové ploty so Srbskom a Chorvátskom. K dispozícii sú tiež pohybové čidlá, infračervené kamery a intenzívne hliadky. Vláda v Budapešti napriek vyhrážkam EÚ pokračuje v reštriktívnej utečeneckej politike. Žiadatelia o azyl sú zadržiavaní v kontajnerových táboroch a prihraničných tranzitných zónach.

Dánsky politik Vistisen verí, že takýmito opatreniami by počet žiadateľov o azyl v Dánsku poklesol o 95%.

„V prípade, že Nemci majú problém s utečencami z Grécka a Rakúska, ako hovoria, tak potom budú musieť zabezpečiť svoje hranice,“ hovorí Vistisen. Dánska ľudová strana je druhá najväčšia strana v dánskom parlamente a podporuje menšinovú vládu pravicovo liberálnej strany Venstre vedenú premiérom Lars Løkke Rasmussenom.

Kritika Dánskej ľudovej strany na seba nenechala dlho čakať. „Skutočnosť, že takéto opatrenie by boli uprostred schengenského priestoru, je nemysliteľné,“ hovorí Frank Mc Namara z think-tanku European Policy Centre pre noviny Politiken.

Rovnako poslanec Šlezvicko-Holštýnského krajinského snemu Rasmus Andresen (Zelení) odmieta nacionalizmus Dánskej ľudovej strany. „Tí, ktorí žiadajú nové ostnaté drôty, ničia našu spoločnú hranicu,“ povedal Andresen.

Vistisen zdôrazňuje, že aj keď taký plot je porušením právnych predpisov EÚ, tak Dánsko by nemohlo riskovať súd, pretože „schengenské pravidlá sú v súčasnosti prepísané“.

Bilancia hraničných kontrol k dnešnému dňu: Počas jedného roka, polícia skontrolovala na nemecko-dánskych hraničných priechodoch tri milióny ľudí pri vstupe do Dánska, 2900 ľudí bolo vrátených. Takmer všetci, ktorí boli poslaní späť boli zo Stredného východu a severnej Afriky, ako nedávno oznámilo ministerstvo pre integráciu. Medzi nimi boli najmä mnohí žiadatelia o azyl zo Sýrie, Afganistanu, Iraku, Eritrey a Somálska. Odmietnutí podľa polície zvyčajne nemali víza, povolenia na pobyt alebo mali falšované doklady.

Dánska vláda sa v polovici mája rozhodla kontroly na hraniciach s Nemeckom ponechať ďalších šesť mesiacov.