V tureckých školách sa už nebude vyučovať o evolúcii. Uviedol to predseda predstavenstva pre vzdelávanie Alpaslan Durmus, podľa ktorého je evolúcia sporná, kontroverzná a pre študentov príliš komplikovaná, informuje THE GUARDIAN.

„Sme toho názoru, že takéto predmety sú pre žiakov príliš zložité,“ povedal Durmus vo videu zverejnenom na internetových stránkach tureckého ministerstva školstva. Predseda uviedol, že z učebnice biológie pre deviaty ročník bola odstránená kapitola o evolúcii a táto téma bude odteraz určená iba vysokoškolským študentom.

Tieto zmeny môžu podľa Durmusa skrátiť dobu, ktorú museli študenti stráviť štúdiom dedičstva sekularizmu. Podľa kritikov vlády sa vedenie krajiny čoraz viac snaží zbavovať spoločnosť sekulárnych tradícií, ktoré zaviedol zakladateľ národa Mustafa Kemal Atatürk.

Svetská opozícia už dlho tvrdí, že vláda prezidenta Recepa Tyyipa Erdogana už dlho vykonáva tajnú islamskú misiu, ktorá je v rozpore so základnými hodnotami republiky. Vzdelanie je potom obzvlášť sporným prostredím, pretože má potenciál pri formovaní budúcich generácií.

Koncept evolúcie je medzi hlavnými moslimskými duchovnými na Blízkom východe takmer neprijateľný, pretože títo duchovní veria, že je v rozpore s príbehom o stvorení sveta popísanom v písme svätom, kedy boh vdýchol život prvému človeku po tom, čo ho vytvoril z hliny. Aj napriek tomu sa evolúcia v mnohých regiónoch Blízkeho východu v rámci hodín biológie na stredných školách vyučuje.

Najnovšie zmeny v učebných osnovách budú najskôr oznámené budúci týždeň na konci svätého mesiaca ramadánu. Téma evolúcie vyvolala v Turecku debaty začiatkom tohto roka po tom, čo podpredseda vlády Numan Kurtulmus opísal tento proces ako teóriu, ktorá je archaická a zároveň chýbajú dostatočné dôkazy.

Durmus uviedol, že väčší dôraz sa bude klásť na príspevky moslimských a tureckých vedcov a odklon od „eurocentrického prístupu.“ Tieto zmeny boli podľa predsedových slov založené na verejnej konzultácii, v ktorej hrali rodičia študentov kľúčovú úlohu.