Denník SME šíri konšpirácie a hoaxy

Denník SME zverejnil údaje od organizácie Sýrska sieť pre ľudské práva (Syrian Network for Human Rights – SNHR). Dôveryhodnosť tejto organizácie je však pochybná. (link na článok denníka SME https://svet.sme.sk/c/20818596/v-syrskej-vojne-uz-zahynulo-682-pracovnikov-medii.html)

V článku, ktorý denník prezentoval sa dokazuje, že sýrska vláda je neľudským režimom, ktorý vraždí novinárov. V skutočnosti je podkladová báza týchto tvrdení doslova komická.

[sociallocker][/sociallocker]

SNHR totiž za novinára považuje každého, kto je ochotný zapojiť sa do siete.

SNHR poznamenala, že tradiční novinári neboli schopní podrobne pokrývať udalosti v Sýrii vzhľadom na ich rýchly vývoj, takže do práce sa zapojili aj občania, ktorí absolvovali nejakú formu novinárskeho kurzu.

Zároveň predstavitelia SNHR „nedôverujú“ provládnym organizáciám, takže napr. oficiálne správy SANA vôbec neregistrujú.  Je logické, že „dôverujú“ naopak, každému, kto sa tvári ako protirežimný. Za dôveryhodné sa teda považujú správy z regiónov, ktoré ovláda Al-Kajda, Islamský štát a ďalšie fanatické islamistické skupiny. Čírou náhodou práve tie skupiny, ktoré sú uznané za teroristické a sú cieľom oslobodzovacích operácií sýrskej armády. Ako hovoria skúsenosti, teroristi milujú oblasti osídlené nevinnými civilnými obyvateľmi, z ktorých si robia ľudské štíty.

V našich médiách sa bez overenia prezentujú mnohé údaje, ktoré sa pri bližšom pohľade ukazujú doslova ako hoaxy, alebo dokonca sú to čisté klamstvá.

Údaje SNHR sú evidentne jednými z nich. Metodológia tejto organizácie je minimálne pochybná. Spoločným znakom všetkých jej správ je protivládna zaujatosť. Nakoniec, nie je ani jasné, kto ich platí. Žiadne informácie o sponzoroch neuvádzajú. Ale keďže pracujú väčšinou len s „aktivistami“ na územiach, ktoré ovládali „naši“ (nami vyzbrojení a vycvičení teroristi), je zrejmé, čo ich ovplyvňuje.

Pritom je však pravda, že v konflikte v Sýrii prestali byť civilisti dôležití pre plánovanie vojenských operácií.

Pre sýrsku armádu obdobie nadmernej citlivosti na civilné straty skončilo likvidáciou časti armády v prvých rokoch vojny. Aby sa ušetrili oblasti, kde žijú civilisti, od vedľajších škôd, armáda bojovala v mestských aglomeráciach bez významnej podpory ťažkej techniky. To viedlo k enormným ľudským stratám a pritom sa nezabránilo porážkam a územným stratám. Pod kontrolu teroristov sa dostali územia so státisícami civilistov, pred ktorými ušli milióny do zahraničia, alebo na bezpečné územie Sýrie.

Za Obamu bola úspešnosť americkej vojenskej misie hodnotená nepriamo úmerná počtu civilných obetí. Čím viac civilných obetí, tým neúspešnejšia misia.

Podľa jedného bývalého pracovníka Obamovej administratívy, sa stalo predchádzanie civilným obetiam dôležitejšie, ako dosahovanie vojenských cieľov.

Strávili sme dlhú dobu s myšlienkou, že predchádzanie civilným stratám je nielen morálnym imperatívom, ale aj operačným,“ povedal Larry Lewis, bývalý pracovník ministerstva zahraničných vecí, ktorý pracoval na analýze civilných obetí.

strácame príležitosti zasiahnuť ISIS, pretože sme nervózni pri civilných obetiach,“ konštatoval Lewis ešte v čase, keď pôsobil v Bielom dome.

V júli 2016 vydal Obama nový výkonný príkaz, na základe ktorého Lewis prišiel s návrhom, aby sa kodifikovali postupy na obmedzenie civilných obetí vo vojne. Tiež sa zaviedli medziútvarové previerky a výročné správy zamerané na túto tému. (Bývalý úradník ministerstva zahraničných vecí potvrdil, že medzivládne konzultácie o trendoch civilných nehôd sa za Trumpa prestali vykonávať.)

Donald Trump uvoľnil ruky armáde a počet civilných obetí prudko narástol.

Napríklad 17. marca 2017 v mosulskej štvrti Al Jadida bolo podľa amerických vyšetrovateľov zabitých najmenej 105 civilistov. Americká stíhačka chcela zlikvidovať dvoch odstreľovačov na streche obytnej budovy, tak na ňu zhodila 250kg bombu. Celá stavba sa zosunula a pochovala v sutinách civilistov. Vyšetrovatelia USA uviedli, že to bolo jasné znamenie uskladnenia výbušnín ISIS. Pozostalí a predstavitelia civilnej obrany Mosulu americký príbeh popreli a trvali na tom, že neexistujú žiadne dôkazy o výbušninách ISIS.

Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ má armáda dosiahnuť svoje ciele a oslobodiť nejaké územie, bez obetí to nejde. Bohužiaľ, nevinní civilisti sú tí, ktorí najviac trpia, sú najväčšou obeťou podobných operácií.

V tomto prípade si však treba vždy povedať, prečo k týmto udalostiam došlo. Vždy je to kvôli tomu, že teroristi obsadili nejaké územie s civilistami. Zodpovednosť za civilné obete teda leží na teroristoch a všetkých, kto ich podporujú.

Denník SME je na strane organizácie, ktorá je evidentne previazaná s teroristami a šíri propagandu teroristických organizácií. Naopak démonizuje stranu, ktorá sa snaží krajinu od teroristov vyčistiť.

Nič nie je cynickejšie, ako keď má niekto plné ústa ľudských práv a obhajuje skupiny, ktoré ľudské práva potláčajú. Denník SME je proteroristické médium, ktoré podporuje propagandu totalitárnej ideológie. Dobre vedieť.


Publikovaný

v

od