Občianske preukazy už nebudú len obyčajná kartička, ktorou  sa ľudia preukážu na úrade. Budú slúžiť tiež ako zdravotný preukaz. Prístup k dátam o pacientovi zaistí elektronický čip, píše Deník.cz

Bude to ako v elektronickom bankovníctve. Stačí jeden klik a pacient sa razom ocitne na stránke svojho účtu. Bude si môcť skontrolovať, koľko spotreboval liekov. Zistí, kedy ho čaká ďalšie preventívne prehliadka či očkovanie. Zobrazí sa mu aj informácie o krvnej skupine.

„Občiansky preukaz s čipom, ktorý už je navrhnutý, môže do budúcna slúžiť aj ako zdravotnícka kartička. Bude s ňou možné vydávať elektronický recept a elektronickú práceneschopnosť. Časom môžeme pridať aj ďalšie funkcie – liekový záznam pacienta alebo zoznam dôležitých vyšetrení, „povedal riaditeľ Odboru Hlavného architekta eGovernmentu pod ministerstvom vnútra Petr Kuchař.

Inšpiráciou je mu vraj Slovensko, kde už ľudia elektronické občianky s čipom povinne dostávajú. Slúžiť pritom majú nielen pri komunikácii so štátnou správou, ale aj v zdravotníctve. Pre lekárov má občianka fungovať ako elektronická identifikačná karta, cez ktorú sa budú dostávať k záznamu pacienta či predpisovať lieky.

Podľa Petra Blaškovitča zo slovenského Národného centra zdravotníckych informácií dostanú do štyroch rokov preukazy s čipom dokonca aj deti. Slúžiť im budú nielen ako zdravotná kartička, ale aj ako cestovný pas.

Šéf rezortu zdravotníctva ČR Miloslav Ludvík projekt podporuje.

Sľubuje si od toho väčší poriadok v zdravotníctve. „Zrazu bude na všetko vidieť. Nebudeme musieť odhadovať počty lekárov ani pacientov, nebudú sa robiť duplicitné vyšetrenia, „vysvetľuje a dodáva: „Ostatne v ďalších odboroch už je elektronická evidencia bežnou praxou. Dokonca aj vo veterine. „