Radoví členovia Demokratickej strany vyzvali svojich lídrov k zmene agendy, a prejsť od „ságy“ údajných väzieb Bieleho domu s Ruskom, k podstatným ekonomickým otázkam.

Voliči v Spojených štátoch sú znepokojení inými otázkami, a je nutné venovať pozornosť práve im, ak sa demokrati chcú vrátiť späť do hry, uviedol The Hill.

V nádeji na zvýšenie svojich šancí v politickom boji, bežní členovia Demokratickej strany apelovali na svojich predstaviteľov, aby zarazili „epos“ údajných väzieb šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa s Ruskom, napísal Hill. Podľa nich voliča v regiónoch trápia iné naliehavé ekonomické otázky, ktoré sa týkajú práce, miezd, vzdelávania a zdravotnej starostlivosti.

Napríklad, kongresman z Ohia Tim Ryan povedal, že obyvatelia jeho štátu sa prakticky nezaoberajú Ruskom, šéfom Kremľa Vladimírom Putinom a bývalým poradcom pre národnú bezpečnosť Michaelom Flynnom.

„Snažia sa prísť na to, čím zaplatia hypotéku, čím budú platiť školné deťom, aký bude účet za elektrinu.“ Podľa neho demokrati nevyhrajú voľby, pokiaľ nebudú venovať pozornosť týmto otázkam.

Svojou skúsenosťou komunikácie s voličmi sa zveril aj demokratický kongresman z Minnesoty Tim Walz. Podľa neho zvláštnu pozornosť ruskej téme nevenujú, „nie že by neverili, že všetky tieto otázky týkajúce sa Ruska, nie sú dôležité, ale určite to nie je pre nich prioritou„.

Jeho názor podporil aj jeho stranícky kolega Peter Welch. Vyzýva prestať kritizovať Trumpa kvôli Rusku a odvolaniu šéfa FBI Jamesa Comeya. „To má vlastnú nezávislú dynamiku, všetko sa to deje bez našich útokov,“ vysvetlil. „Mali by sme začať tvrdo pracovať na svojej vlastnej agende. Hovoriť o Trumpovi a Rusku agendu nevytvorí.

Ale predstavitelia Demokratickej strany bránia svoju pozíciu tvrdením, že keď hovoria o vzťahoch Trumpa s Ruskom, neodpútava ich to od ekonomických problémov. „Jedno druhému neodporuje,“ povedala podpredsedníčka zasadnutie členov Demokratickej strany Linda Sanchezová.

Zotrvanie demokratov pri ruskej agende sa podľa nedávneho Harvard-Harris prieskumu ukazuje ako riziko a môže ohroziť ich nádej na volebné zisky pri voľbe do Snemovne reprezentantov v roku 2018. Podľa prieskumu totiž 73% voličov verí, že zameranie Kongresu na vyšetrovanie ( „ruskej story“) ho odpútava od dôležitejších problémov.