sýrski rebeli

Commentary Magazine: Opustení sýrski rebeli. Väčšina z nich prišla do Európy ako utečenci, tvrdí okrem iného Max Boot

Jedným z problematických vedľajších dôsledkov schôdzky Putin-Trump v Hamburgu je prímerie v juhozápadnej Sýrii, ktoré podľa Izraela len posilní iránsku kontrolu v oblasti, ktorá susedí s izraelskými Golanským výšinami, súdi analytik Max Boot. Vojenský historik v komentári pre server Commentary Magazine poukazuje, že teraz sa vynorilo ďalšie znepokojujúce rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa ohľadom Sýrie – ukončiť program CIA, ktorý poskytoval zbrane a výcvik protiasadovským silám.

Záhadné rozhodnutie Trumpa

Generál Tony Thomas pôsobiaci na Veliteľstve amerických špeciálnych operácií trvá na tom, že uvedené rozhodnutie nie je ústupkom Rusku, avšak podľa Boota nie je dôležité, či tak bolo, alebo nebolo myslené. „Ide o dopady tohto rozhodnutia,“ deklaruje expert.

Ide o závažné rozhodnutie. Putin v Sýrii vyhral,“ odkazuje historik na slová nemenovaného vysokého amerického predstaviteľa citované v denníku Washington Post. Považuje ich za nespochybniteľné, pretože zastavením podpory protiasadovských síl, Spojené štáty uznávajú, že Bašár Asad – ruský a iránsky chránenec – zostane pri moci na dobu neurčitú.

USA síce pokračujú v podpore Sýrskych demokratických síl, čo je zástupné meno pre prevažne kurdské Ľudové obranné jednotky (YPG) obliehajúce metropolu Islamského štátu Rakka, ale YPG nemajú záujem na Asadovom zvrhnutie ani žiadne záujmy v Arabmi spravovaných oblastiach, vysvetľuje odborník. Uvádza, že ich cieľom je vytvorenie kurdského štátu v oblasti Rojava na severe Sýrie, pričom majú priateľské vzťahy tak s Damaskom, ako aj s Teheránom.

Neexistuje možnosť, že by Kurdi dokázali ovládnuť väčšinu sýrskeho územia, ktoré obývajú Arabi,“ uisťuje Boot. To podľa neho limituje boj o kontrolu väčšiny Sýrie na iné frakcie – patrí medzi ne os Irán-Asad-Rusko, za ktorou bojujú Hizballáh a Iránom vytvorené milície podporované ruským letectvom, islamistickí rebeli, ďalej Fronta an-Nusrat, alebo aj sýrska odnož al-Káidy údajne dostávajúca pomoc od štátov Perzského zálivu a v neposlednom rade Islamský štát, ktorý je síce na ústupe, ale zďaleka nezmizol.

syrski rebeli
Karikatúra – kto všetko bojuje v Sýrii a koho Amerika podporovala, podporuje a nebude podporovať

Uvedené frakcie sa odlišujú, ale v istých kľúčových prvkoch sú totožné, konštatuje expert. Poukazuje, že všetky sú protiamerické, protizápadné a protiizraelské, pričom ide o násilných džihádistov, či už ši’itského alebo sunnitského presvedčenia. „Nie je v americkom záujme, aby ktorákoľvek z týchto skupín kontrolovala výraznú časť sýrskeho územia,“ zdôrazňuje Boot. Kritizuje, že Trump teraz napriek tomu urobil záhadné rozhodnutie zastaviť podporu jedinej frakcie, ktorá mohla udržať podstatnú časti Sýrie mimo ruky džihádistov.

Putin bude potešený

Je nespochybniteľné, že umiernení povstalci voľne združení v Slobodnej sýrskej armáde strácajú už roky svojej pozície, uznáva historik. Za vinu to kladie predovšetkým Trumpovmu predchodcovi Barackovi Obamovi, ktorý neprozreteľne odmietol rady členov jeho administratívy obhajujúcich rázny podporný a výcvikový program pre nedžihádistických rebelov. Takýto program by podľa Boota mal v počiatočných rokoch sýrskeho konfliktu oveľa väčšiu šancu na úspech, pretože práve americká neschopnosť pomôcť umierneným viedla mnoho bojovníkov k prebehnutiu k radikálnejším skupinám, pričom mnoho spojencov USA bolo zabitých či vyhnaných zo zeme ako utečenci do Európy.

Ale nebolo by nemožné tieto trendy zvrátiť a stálo by to za pokus,“ myslí si odborník. Pripomína, že mnoho sýrskych mužov v bojaschopnom veku opustilo vlasť ako utečenci a ak by USA mali vôľu konať, išlo by ich na jordánskom či tureckom území vycvičiť, vyzbrojiť a zorganizovať v účinnú vojenskú silu a následne vyslať za pomoci amerických poradcov a vzdušnej podpory na zabezpečenie sýrskeho teritória.

Spojené štáty momentálne poskytujú takú pomoc Kurdom, ale odrezali od nej arabských bojovníkov, ktorí sú ochotní riskovať svoje životy v boji proti jednému z najväčších vojnových zločincov sveta, Assadovi, ktorý je zodpovedný za takmer 400 tisíc mŕtvych, kritizuje Boot.

Trumpove rozhodnutie navyše dáva len malý zmysel zo strategického aj morálneho pohľadu, myslí si expert. Spojené štáty by podľa jeho názoru nemali umiernených opúšťať, ale naopak ich viac podporiť. „Aj keď je príliš neskoro na zvrhnutie Asada, ktorý je zaistený najviac od momentu, kedy v roku 2015 vstúpilo do konfliktu Rusko, môže byť aspoň možné obmedziť ho na pár veľkých miest a srdce alávitských oblastí a zabrániť džihádistom prevziať kontrolu nad väčšinou sýrskeho vidieka,“ tvrdí analytik.

Ak sa Spojené štáty prestanú snažiť, vydajú väčšinu Sýrie do rúk iránsko-ruského tábora na dobu neurčitú, píše Boot. Dodáva, že toto nie je v záujme USA ani v záujme ich spojencov v regióne, ale veľmi potešený bude naopak Vladimír Putin.


Publikovaný

v

,

od

Značky: