Dňa 18. decembra roku 2013 nemenovaná žena poslala svoj prvý pozdrav človeku, ktorého jej odporučila zoznamovacia aplikácia Tinder. Od tej doby spustila aplikáciu ešte 920 krát a odpovedala 870 rôznym ľuďom. Niektorí sa jej vryli do pamäti ako milenci, iní ako priatelia a ďalší ako úplná strata času. Na niektorých dokonca zabudla. Ale Tinder nie. Tinder si o tejto žene pamätal toľko vecí, ktoré ju doslova vydesili. Ako veľmi dobre pozná táto zoznamovacia aplikácia vás a vaše osudy? Informuje The Guardian.

Každý európsky občan môže požiadať o výpis údajov z Tinderu, urobí to však máloktorý

Tento rok v marci sa žena rozhodla, že požiada Tinder o prístup k jej osobným údajom, ktoré sa tam za roky užívania nazbierali. Dostala neuveriteľných 800 strán informácií a zistila, že ju Tinder pozná lepšie, než pozná ona samu seba. Podľa zákona o ochrane súkromných údajov môže o výpis požiadať každý občan EÚ, ale podľa zoznamovacej spoločnosti tak robí naozaj len veľmi málo ľudí.

Akonáhle dlhoročnej užívateľke výpis prišiel, nestačila sa čudovať, koľko informácií obsahoval. Boli tu zaznamenané všetky facebookové „likes”, informácie o jej vzdelaní, veková kategória mužov, o ktorých sa zaujímala, počet priateľov z Facebooku alebo kedy a kde sa odohrala každá jednotlivá konverzácia s mužmi, s ktorými mala táto žena na zoznamke zhodu.

„Som z toho zdesený, ale toto množstvo dát ma až tak neprekvapilo,” uviedol Olivier Keyes, vedecký pracovník z Washingtonskej univerzity.

„Každá aplikácia, ktorú pravidelne používate vo svojom telefóne, má o vás podobné typy informácií. Napríklad Facebook má o vás tisíce stránok informácií,” povedal Keyes.

 

THE VERGE: Mobilná aplikácia ovládajúca sexuálne pomôcky nepovolene nahrávala užívateľov

Keď užívateľka Tinderu, ktorá si nechala zaslať svoje záznamy, prechádzala svoje údaje stránku po stránke, cítila sa podľa svojich slov vinná.

„Bola som ohromená tým, koľko informácií som o sebe dobrovoľne zverejnila. Od miest, kde som bola, cez koníčky a pracovné miesta, fotografie, obrázky, hudobné preferencie až po informácie o tom, čo som rada jedla. Rýchlo som si však uvedomila, že nie som jediná,” uviedla žena.

Ľudia o sebe zverejňujú informácie „príliš ochotne”

Štúdia z júla tohto roku odhalila, že sú užívatelia Tinderu až nadmerne ochotní o sebe zverejňovať osobné informácie bez toho, aby si to uvedomovali. „Pri čítaní 1 700 správ na Tinderi, ktoré som poslala od roku 2013, som sa zrazu ponorila do svojich nádejí, obáv, sexuálnych preferencií a najhlbších tajomstiev. Tinder ma pozná tak dobre. Pozná moje skutočné ja,” povedala užívateľka.

„To, čo je v tomto príbehu popísané, sa nazýva sekundárne implicitné informácie,” vysvetlil Alessandro Acquisto, profesor informačných technológií na Univerzite Carnegie Mellon.

„Tinder o vás vie veľa vďaka vášmu prístupu k aplikácii. Vie, ako často sa pripájate, kedy sa pripájate a pozná aj percento bielych, čiernych alebo ázijských mužov, s ktorými ste nadviazali kontakt. Vie tiež, aké typy vás zaujímajú, ktoré slová používate najviac, koľko času trávia ľudia na vašom profile pred tým, než sa s vami stretnú a tak ďalej. Osobné údaje sú palivom ekonomiky. Údaje o spotrebiteľoch sú bežne obchodované a využívané na účely reklamy,” uviedol profesor.

„Vaše informácie nie sú úplne v bezpečí,” uvádza Tinder

Lenže čo sa stane, ak by sa tieto dáta dostali do rúk hackerov, boli zverejnené alebo jednoducho zakúpené inou spoločnosťou? Túto otázku si položila aj užívateľka, ktorej príbeh na tento problém upozornil. V používaní osobných údajov spoločnosti Tinder dokonca stojí, že by používatelia „nemali očakávať, že budú ich osobné informácie, rozhovory alebo iná komunikácia vždy v bezpečí.”

Prečo vlastne Tinder všetky tieto informácie potrebuje?

„Chceme personalizovať skúsenosti pre každého z našich užívateľov na celom svete,” povedal hovorca zoznamovacej spoločnosti.

„Naše porovnávacie nástroje sú dynamické a pri zobrazovaní potenciálnych zhôd uvažujeme o rôznych faktoroch, aby sme prispôsobili skúsenosti a poznatky každého z našich užívateľov,” dodal hovorca.

„Problémom je to, že oných 800 strán mojich najintímnejších dát je v skutočnosti len špičkou ľadovca,” povedala žena, ktorá sa chcela dozvedieť o tom, čo všetko o nej zoznamovacia aplikácia vie.