Portál americkej televíznej siete CNN informuje o prípravách anglickej vlády na nebývalé kroky voči Ruskej federácii. Ide o dôsledok pokusu o vraždu bývalého ruského agenta Skripala, z ktorého Veľká Británia obviňuje Rusko.

Britská Rada pre národnú bezpečnosť sa má stretnúť v pondelok. Cieľom stretnutia bude diskutovať o najnovších informáciách týkajúcich sa pokusu o vraždu bývalého ruského dvojitého agenta Sergeja Skripala a jeho dcéry Julie.  V dôsledku údajného zapojenia sa Moskvy do útoku, stúpa tlak na britskú premiérku Terezu Mayovú.

Viaceré mediálne správy v Spojenom kráľovstve naznačili, že vláda je blízko k dokončeniu mnohých odvetných opatrení, vrátane diplomatických vyhostení a sankcií, ak bude formálne zverejnená väzba na Rusko.

Takýto vývoj by znamenal najnižšiu úroveň vzťahov medzi Veľkou Britániou a Ruskom od konca studenej vojny.

Skripal bol nájdený pred ôsmymi dňami na lavičke v blízkosti obchodného centra v meste Salisbury. Úrady sa domnievajú, že bol cieľom zámerného útoku. Polícia tvrdí, že pri útoku bol použitý nervový plyn.

Britský minister financií Philip Hammond  v nedeľu uviedol, že vláda by mohla podporiť zavedenie podobného súboru zákonov ako je „Magnitského zákon“ v USA.

Ak by boli poskytnuté dostatočné dôkazy, ktoré by spájali Moskvu s útokom nervovým plynom, legislatíva by zaviedla sankcie voči ruským úradníkom,

Ak by vyšetrovanie dokázalo, že došlo k účasti cudzieho štátu, potom by to samozrejme bolo skutočne veľmi vážne a vláda by odpovedala primerane,“ povedal Hammond v programe BBC „Andrew Marr show„.

Magnitského zákon, ktorý bol zavedený v roku 2012, poskytuje americkým predstaviteľom rozsiahle právomoci pri zmrazení aktív a obmedzení cestovanie voči zahraničným vládnym úradníkom, ktorí sa podieľajú na porušovaní ľudských práv.

Downing Street doteraz oponoval volaniu opozičných labouristických poslancov, aby navrhli podobné zákony vo Veľkej Británii.

V nedeľu sa však minister snažil signalizovať posun v postoji vlády.

Snažíme sa dosiahnuť zhodu,“ povedal Hammond v odpovedi na otázku o Magnitskom zákone. „Návrhy, ktoré boli predložené, skutočne vytvárajú impulz, ktorý k tomu vedie.

Možná reakcia

V piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov odmietol obvinenia z ruskej účasti. Lavrov tvrdí, že ide o propagandu a že Rusko je pripravené pomôcť akémukoľvek vyšetrovaniu. Avšak podľa neho „nie je potrebné v televízii vypúšťať nepodložené obvinenia.

Zatiaľ nie je jasné, ako bude Británia odpovedať, ak dôkazy ukážu, že za útokom je Moskva. Do úvahy prichádzajú možnosti ako vyhostenie ruských diplomatov a prokremeľských oligarchov žijúcich v Anglicku, finančné obmedzenia osôb napojených na Kremeľ a diplomatický tlak spolu so spojencami z EÚ a USA.

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson uviedol, že vláda bude „zodpovedne a robustne reagovať„, sľubujúc, že ​​“žiadne pokusy pripraviť niekoho o nevinný život na pôde Spojeného kráľovstva nezostanú nepotrestané„.

Johnson tiež spochybnil účasť Veľkej Británie vo Svetovom pohári vo futbale v roku 2018, ktorý sa bude tohto roku konať v Rusku.

Hrozba sa rozširuje

Pondelkové zasadnutie sa koná v atmosfére celkového ohrozenia. Úrady verejného zdravotníctva zistili stopy nervového plynu v pobočke talianskej reštaurácie Zizzi a bare The Mill v Salisbury. Na základe toho varovali, že útok mohol ovplyvniť stovky ľudí.

V rozhovore s reportérmi Sunday Times, hlavná lekárka v Anglicku Sally Daviesová vyzvala zákazníkov, ktorí navštívili uvedené miesto v ten istý deň ako Sergej Skripal, aby si umyli svoje oblečenie a všetky veci, ktoré mali pri sebe v tom čase.

Oznámenie nasleduje po nasadení ďalších 180 vojenských pracovníkov, aby pomohli polícii vyšetriť niekoľko miest v súvislosti s obavami z možnej kontaminácie.

Polícia doteraz identifikovala viac ako 200 svedkov a v pokuse o vraždu zaistila 240 dôkazov, uviedla britská ministerka vnútra Amber Ruddová.

Polícia predtým povedala, že vie, aký nervový plyn bol použitý pri útoku, ale odmietla ho pomenovať alebo ako si myslí, že bol aplikovaný.

Policajt Nick Bailey, ​​ktorý našiel Skripala, zostáva hospitalizovaný vo vážnom stave, ale „hovorí a komunikuje“ s návštevníkmi, povedala Ruddová.