CNN: Google neobnoví kontroverzný kontrakt s Pentagonom

Portál americkej televízie CNN informoval, že softvérový gigant Google nebude pokračovať v biznise s vojakmi.

Vedeli ste, že Google, ktorý sa tak rád chváli, že bojuje proti násiliu, pracuje pre Pentagon, ktorý toto násilie explicitne vyvoláva – aj na základe údajov z Googlu?

[sociallocker][/sociallocker]

Spoločnosť Google tvrdí, že neobnoví kontroverznú zmluvu s Ministerstvom obrany. Obáva sa verejného aj vnútorného tlaku kvôli svojmu príspevku k útokom dronov Pentagonu.

V minulosti spoločnosť Google uzatvorila zmluvu s Ministerstvom obrany na tzv. Projekt Maven. Projekt Maven využíva umelú inteligenciu na zvýšenie efektivity útokov dronov. Spoločnosť Google tiež pracovala na vývoji algoritmov strojového učenia, ktoré by pomohli Pentagonu celkove zvýšiť schopnosti prieskumu.

Google
Algoritmy spoločnosti Google majú byť použité aj na zvýšenie schopností prieskumu Dron RQ-4 Global Hawk / Wikimedia Commons, autor snímky U.S. Air Force, Bobbi Zapka

Spolupráca Google a Pentagonu spôsobila medzi zamestnancami rozpory. 4 000 zamestnancov podpísalo petíciu požadujúcu „jasnú politiku, v ktorej sa bude uvádzať, že tak spoločnosť Google ako aj jej dodávatelia, nebudú vyvíjať vojnovú technológiu„. Asi tucet zamestnancov na protest podalo výpoveď.

Riaditeľka spoločnosti Google Cloud Diane Greene povedala v piatok zamestnancom, že spoločnosť Google dodrží svoj zmluvný záväzok voči pentagonskému Programu Maven. Zmluva platí do marca 2019, ale po tomto termíne nebude uzavretá nová zmluva.

Správy o pláne spoločnosti Google ukončiť svoju účasť v projekte prvýkrát oznámil portál Gizmodo . Spoločnosť Google túto záležitosť nekomentovala a nebude hovoriť, či plánuje úplne prestať spolupracovať s Pentagonom po marci 2019.

Zdroj uviedol, že spoločnosť Google plánuje v blízkej budúcnosti načrtnúť svoje názory na etiku svojej práce s umelou inteligenciou.

Diskusia o projekte Project Maven prichádza v dobe, keď sa armáda a mocenské zložky čoraz častejšie spoliehajú na technologické spoločnosti, ktoré napĺňajú ich snahu o zvýšenie kontroly. Rozhodnutie Amazonu zdieľať svoju technológiu rozpoznávania tváre s miestnymi orgánmi činnými v trestnom konaní znamenalo „vztýčenie červenej vlajky“ u skupín, ktoré sa zaoberajú občianskymi právami.

Tieto zmluvy predstavujú veľké obchodné príležitosti. Gizmodo uvádza, že pôvodná zmluva spoločnosti Google s Pentagonom bola najmenej na 9 miliónov dolárov a možno až 15 miliónov dolárov. Predstavujú však aj krízu v oblasti vzťahov s verejnosťou čo vytvára negatívny obraz. Zdá sa, že keď spoločnosť Google prezentuje seba samú ako inovatívnu spoločnosť, ktorá pracuje v záujme sociálneho pokroku, uvedené zmluvy s Pentagonom tento obraz nabúravajú.


Publikovaný

v

od

Značky: