CNBC: Reformy, deregulácia a škrty na daniach pre štát rozhodnú o americkom raste. Starostlivý štát od kolísky po hrob je mŕtvy

Tlak na Trumpov kabinet sa začína pomaly, ale isto stupňovať. V tomto roku zostáva už len 80 legislatívnych dní a najdôležitejšia reforma stále nemá svoju presnú podobu, informuje CNBC.

Šéf konzultantskej firmy EY Mark Weinberger tvrdí, že zmeny korporátnych daní sú kľúčom k tomu, aby si americké firmy udržali svetovú konkurencieschopnosť.

Riaditeľ EY zastáva miesto v poradnom kruhu, ktorý združuje viac ako 200 najväčších amerických spoločností rovnako ako niektoré najväčšie medzinárodné firmy a zástupcov ministerstva práce. Ich úlohou je diskutovať návrhy reforiem s kabinetom Donalda Trumpa.

„To, čo rozhodne o osude americkej ekonomiky je, či sľubované reformy budú dokončené a schválené v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov,“ uviedol v stredu pre CNBC Weinberger.

„Som si istý, že všetci urobia maximum pre to, aby v tomto roku celý proces daňovej reformy dokončili,“ uviedol svoj názor riaditeľ EY. Vzápätí však potvrdil, že zmeny najväčšia ekonomika sveta pocíti najskôr roku 2018 alebo 2019.

Weinberger pritom zdôrazňoval dôležitosť rýchleho postupu nielen vo veci deregulácii, ale predovšetkým u daňových zmien. Ako argument uviedol prieskum medzi riaditeľmi spoločností v spomínanom poradnom kruhu. Ukázalo sa, že 77 percent z nich by najalo viac ľudí, 87 percent by potom viac investovalo do vybavenia hmotným kapitálom. Ak by zmeny naopak zavedené neboli, 90 percent respondentov uviedlo, že by pristúpilo skôr ku škrtom z dôvodu súčasnej situácie.

Hlavnou otázkou tak podľa šéfa EY zostáva, kam až budú politici schopní zájsť vzhľadom k tomu, že sa škrty budú musieť premietnuť znížením administratívneho rozsahu amerického štátu, zvýšením rozpočtového príjmu zo spotreby domácností a súčasne hľadať spôsob ako nezhoršiť deficit amerického rozpočtu.  Nižšia korporátna daň, reforma verejného zdravotného poistenia OBAMACARE ako jednoduchší daňový systém a presun ťažiska „postarania sa o seba samého“- tak aj v ekonomike Trumpa robí protichodným k tomu čo poznáme v Európe a to „starostlivý štát od kolísky po hrob“.


Publikovaný

v

,

od

Značky: