Spravodajský portál CNBC priniesol šokujúcu informáciu z prostredia medicínskeho biznisu. Skúmala sa génová terapia a podľa analýzy sa nedoporučuje liečiť pacientov príliš efektívne. Zisk sa totiž zmenšuje.

Analytici spoločnosti Goldman Sachs skúmali problematiku biotechnologických spoločností, najmä tých, ktorí sa podieľajú na priekopníckej liečbe génovou terapiou. Podľa analýzy môže byť takáto liečba z dlhodobého hľadiska zlá.

Je liečenie pacientov trvalo udržateľným obchodným modelom?“ pýtajú sa analytici v správe z 10. apríla s názvom „Genómová revolúcia.

Potenciál dodávať ‚jednorazové lieky‘ je jedným z najatraktívnejších aspektov génovej terapie, geneticky upravenej bunkovej terapie a editácie génov. Takéto liečby však ponúkajú veľmi odlišný výhľad vzhľadom na opakujúce sa výnosy oproti chronickým terapiám,“ napísal analytik Salveen Richter v poznámke klientom v utorok. „Hoci tento návrh prináša obrovskú hodnotu pre pacientov a spoločnosť, môže to byť výzvou pre výskumníkov v oblasti genómovej medicíny, ktorí hľadajú trvalý peňažný tok.

Inými slovami analytik hovorí zákazníkom: Ak vyliečite človeka už po jednorazovom podaní lieku, nebudete mať stály príjem. Odpoveď na otázku, či sa oplatí liečiť ľudí znie skôr negatívne.

Richter citoval liečbu hepatitídy C v spoločnosti Gilead Sciences, ktorá dosiahla mieru vyliečenia vyššiu ako 90 percent. Americký predaj liekov proti hepatitíde C od tejto spoločnosti dosiahol v USA za rok 2015 výšku 12,5 miliárd dolárov, ale odvtedy klesá. Goldman odhaduje, že predaj v USA za tieto lieky bude v tomto roku menej ako 4 miliardy dolárov.

GILD je príkladom, kde úspech jeho aplikácie na hepatitídu C postupne vyčerpal dostupný súbor liečiteľných pacientov,“ napísal analytik. „V prípade infekčných ochorení, ako je napríklad hepatitída C, liečba existujúcich pacientov tiež znižuje počet nosičov, schopných prenášať vírus na nových pacientov a tak sa klesá aj počet incidentov … V prípade, že zostávajúca skupina incidentov zostáva stabilná (napr. pri rakovine) potenciál na liečbu predstavuje menšie riziko pre udržateľnosť ziskovosti podniku.

Analytik neodpovedal na žiadosť o pripomienku zo strany CNBC.

Správa navrhla tri potenciálne riešenia pre biotechnologické firmy:

Riešenie 1: Riešenie veľkých trhov: Hemofília je trh s 9 až 10 miliárd dolárov (hemofília A, B), ktorá rastie na úrovni 6-7% ročne.

V preklade: hľadajte chorobu s veľkým rastom

Riešenie 2: Zamerajte sa ochorenia s vysokým výskytom: Svalová atrofia chrbtice (SMA) ovplyvňuje bunky (neuróny) v mieche, čo ovplyvňuje schopnosť chodiť, jesť alebo dýchať.

V preklade: vytvorte produkty na ochorenia, ktoré sa objavujú stále častejšie – navrhujú sa najmä také, ktoré spôsobujú vážne a trvalé ťažkosti.

Riešenie 3: Konštantná inovácia a rozšírenie portfólia: napr. existujú stovky zdedených chorôb sietnice (genetické formy slepoty) … Inovácia bude tiež hrať úlohu, pretože budúce programy môžu kompenzovať klesajúcu trajektóriu príjmov predchádzajúcich aktív.

V preklade: inovujte a rozširujte portfólio na stovky genetických ochorení, z ktorých sa dá vytvoriť zisk.

Zdroj: CNBS