Vládny portál Global Times prináša informáciu, ako Čína rieši radikalizáciu moslimov pod vplyvom externých vplyvov. Jednoducho administratíva poslala náboženských lídrov na niekoľkomesačné preškolenie.

Viac ako 70 náboženských vodcov z Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-tiangu v severozápadnej Číne absolvovalo štyri mesiace tréningu v Pekingu. Po tréningu sľúbili zaviesť skúsenosti s počínštením islamu do regióne, ktorý je trápený náboženskými extrémistami.

Súčasťou stretnutia boli kurzy a návštevy miest v mestách ako Čchüan-čou v provincii Fu-tien v provincii východnej Číny a Čchü-fu v provincii Šan-tung vo východnej Číny, informovala o tom Čína News Service (CNS).

Fu-tien patrí medzi prvé regióny v Číne, kde sa začal šíriť islam, zatiaľ čo Čchü-fu je mesto známe ako rodisko konfuciánskej kultúry.

Prostredníctvom komunikácie s moslimami z iných regiónov by mohli náboženskí predstavitelia zo Sin-tiangu lepšie porozumieť náboženstvu, povedal Turgunjan Tursun, profesor na štátnej univerzite v Če-ťiang.

Na sympóziu, ktoré sa konalo v utorok v Centrálnom inštitúte socializmu vystúpil Ma Jianzhong, imám z autonómnej prefektúry Ili Kazaka. Pre agentúru CNS povedal, že Sin-tiang si môže požičať skúsenosti z počínštenia islamu z východných miest.

Odľahlé oblasti v Sin-tiangu by sa tiež mohli podučiť zo skúseností dedín východnej Číny. Podľa imáma Ma je možné posilniť miestne hospodárstvo napríklad rozvojom poľnohospodárskeho cestovného ruchu.

Vyznávanie islamu v Číne zišlo čiastočne na scestie. Turgunjan Tursun povedal, že niektorí veriaci zlyhali pri kombinácii náboženských predpisov s lokálnymi podmienkami.

Náboženstvo sa musí riadiť miestnymi politickými a kultúrnymi zvykmi, aby sa v regióne mohlo dlhodobo rozvíjať, dodal Tursun.

Takáto odborná príprava sa uskutočňuje už niekoľko rokov, aby sa udržala sociálna stabilita v Sin-tiangu a vybudovala sa umiernená prosperujúca spoločnosť.

Komunikácia by mohla pomôcť moslimom zo Sin-tiangu, aby si uvedomili vládnu politiku počínšťovať islam bez predpojatosti,“ povedal Tursun.

Poznamenal tiež, že „počínšťovanie islamu spĺňa požiadavky vládnej administratívy zodpovednej za náboženské záležitosti, podporuje harmonickú multikultúrnu koexistenciu a zodpovedá potrebám vnútorného rozvoja.

Zdroj: Global Times