Agentúra Bloomberg priniesla správu o možnej zmene stratégie Číny pri investovaní do cenných papierov. Čína má s objemom 3,1 bilióna dolárov najväčšie devízové rezervy na svete a pre americké dlhopisy je najväčším zahraničným držiteľom.

Čínska centrálna banka pravidelne prehodnocuje diverzifikáciu svojho portfólia. Odporúčanie oficiálnych predstaviteľov ešte neznamená, že k zmene stratégie dôjde.

Trh s dlhom Spojených štátov sa stal menej atraktívnym v porovnaní s inými aktívami. Správa Bloombergu dodáva, že dôvodom úvah o obmedzení alebo zastavení nákupu amerických dlhopisov môže byť napätie v obchodných vzťahoch medzi Washingtonom a Pekingom.

Centrálna banka sa zatiaľ k informáciám nevyjadrila

dlhopisy

Objem amerického dlhu vo vlastníctve Centrálnej banky Číny bol na konci roka 2017 okolo 1,2 bilióna dolárov / Bloomberg

Výnosy už tento týždeň vzrástli napriek očakávaniam, že zlepšujúca sa globálna ekonomika posilní inflačné tlaky po celom svete, rovnako ako oznam, že veľké centrálne banky znižujú svoje nákupy aktív.

Je to zložitá šachová hra rovnako ako všetko čínske,“ povedal Charles Wyplosz, profesor medzinárodnej ekonomiky na Graduate Institute of International and Development Studies v Ženeve. „Už roky im robí starosti skutočnosť, že tak silne investovali do jednej triedy amerických dlhopisov. Takže je to len otázkou času, kým sa budú snažiť diverzifikovať.

Niektorí investori uviedli, že trh by mohol ignorovať čínske správy, vzhľadom na to, že čisté čínske nákupy štátnych pokladničných financií sa už výrazne spomalili.

Ak Čína prestane byť čistým kupcom amerických štátnych pokladničných cenných papierov, je nepravdepodobné, že by to malo významný vplyv na celkovú výnosovú krivku, iba ak Čína predá veľkú časť svojich celkových držieb v krátkom čase,“ uviedol Rajiv Biswas, hlavný ázijsko-tichomorský ekonóm v IHS Markit.

Tlačová agentúra TASR sprostredkovala skeptické názory

Ak Čína prestane kupovať vládne dlhopisy, trh bude trpieť. Finančné potreby vlády v roku 2018 výrazne stúpnu a budú vyššie, než v nedávnom období, takže štátna pokladňa sa bude snažiť nájsť toľko záujemcov, koľko len dokáže, uviedli stratégovia investičnej banky Jefferies.

Podľa TASR správa znepokojila trhy. Americké vládne dlhopisy oslabili, dolár klesol voči väčšine mien a zlato vzrástlo. Kľúčový americký akciový index Dow Jones stratil 100 bodov.

Myslím si, že Číňania prispejú k odsunu likvidity z dlhopisového trhu USA,“ uviedol šéf Marketfield Asset Management Michael Shaoul. Dodal, že to nie je dobrá správa pre trh, „ktorý je už aj tak pod tlakom„.

Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov v stredu vzrástli na 2,58 % a dostali sa najvyššie od vlaňajšieho marca. Dolár voči košu dôležitých svetových mien padol o 0,4 %.