Čína pozastavila až 40% svojich tovární v bezprecedentnej snahe spomaliť znečisťovanie životného prostredia

Čína je práve uprostred celoplošného riešenia problému z vlastnými porušovateľmi  noriem pri znečisťovaní životného  prostredia, zatvára desaťtisíce tovární  a vynakladá veľké úsilie na riešenie katastrofálnych problémov, ktoré znečisťovanie životného prostredia prináša.

Odhady naznačujú, že za posledný rok bezpečnostní inšpektori dočasne uzavreli až 40 percent čínskych tovární a úradníci z viac ako 80 000 závodov boli  obvinení z trestných činov za porušenie emisných limitov.

Táto niekoľkomesačná kampaň sa zhoduje s plánom predstaveným na poslednom zjazde komunistickej strany, kde oznámili znížiť koncentráciu nebezpečných mikročastíc (PM2.5) z 47 mikrogramov na meter kubický v roku 2016 na 35 mikrogramov/m3 v roku 2035.

 znečisťovanie životného prostredia

Air Pollution Overview – Berkeley Earth

„Bude veľmi ťažké dosiahnuť tento cieľ a musíme vynaložiť väčšie úsilie na jeho dosiahnutie.“
uviedol minister životného prostredia Li Ganjie.

Novodobá snaha bojovať proti domácemu znečisťovaniu sa datuje od roku 2013, kedy krajina oznámila 10 opatrení na vyčistenie vzduchu v krajine vrátane zníženia emisií zo silne znečisťujúcich odvetví o 30 percent do konca roka 2017.

Znečisťovanie životného prostredia dostáva ľudí do väzenia

Pri dosahovaní týchto cieľov Čína v posledných dvoch rokoch zintenzívnila inšpekcie v továrňach a elektrárňach v rámci  niekoľkých provincií, aby mohla zabezpečiť, že tisíce spoločností nebudú porušovať emisné zákony.

„V podstate vidíte inšpektorov chodiť na neplánované kontroly. Zaviedli  denné pokuty, a niekedy – v skutočne závažných prípadoch – trestné oznámenia.  Ľudia sa dostávajú do väzenia.“
Povedal pre NPR Gary Huang – zakladateľ spoločnosti  80/20 Sourcing, ktorá spája zahraničných klientov s dodávateľským reťazcami z Číny.

Tieto kroky – ktoré aj napriek tvrdeniam čínskej vlády môžu spomaliť silný rast ekonomiky – nebudú mať za následok len modrejšiu oblohu. Dúfajú, že vďaka zatvoreniu najväčších znečisťovateľov, Čína uvidí opäť čistú vodu a bude mať prospech z celého radu ekologických výhod – a samozrejme bude sa im aj ľahšie dýchať.

Za tie oblastiach Číny, ktoré utrpeli ekologické škody, budú celoživotne zodpovedať regionálni lídri  a stranícke kádre,“ uviedol pre New York Times námestník riaditeľa Komunistickej strany  pre financie a hospodárstvo Yang Weimin.

Naši ľudia budú môcť vidieť v noci hviezdy a počuť, ako vtáky spievajú.

Elektrárne a továrne sa stále prispôsobujú novému, neústupnému presadzovaniu environmentálne nastavenému režimu a zatiaľ čo tisíce spoločností  momentálne zažívajú ťažkosti, mnohí si myslia, že priemysel sa bude prispôsobovať lepším, inteligentnejším a bezpečnejším spôsobom podnikania, ktoré nebudú ohrozovať čínsky vzduch,  alebo planétu ako celok.

„Spotrebitelia v Číne nechcú červené a modré rieky, nechcú vidieť šedivé oblohy každý deň.“
– uviedol  Michael  Crotty z čínskej spoločnosti MKT & Associates pre NPR.

 

People make their way through heavy smog on an extremely polluted day with red alert issued, in Shengfang, Hebei province, China December 19, 2016. REUTERS/Damir Sagolj/File Photo

Zdroj: sciencealert.com


Publikovaný

v

od

Značky: