Hnutie SPD Tomia Okamuru dostalo od ÁNO Andreja Babiša definitívny prísľub postu podpredsedu Snemovne, a to priamo pre Okamuru, a tiež vedenie bezpečnostného a hospodárskeho výboru. SPD na oplátku garantuje podporu Radka Vondráčka z hnutia ÁNO do čela Snemovne. Informuje portál idnes.cz.

„Žiadnu menšinovú vládu podporovať nebudeme a to ani odchodom zo sály,“ zopakoval po rokovaní s ÁNO Okamura. Hospodársky výbor má viesť podpredseda SPD Radim Fiala.

„Bavili sme sa o podpore Radka Vondráčka a my sme prisľúbili podporu pánovi Okamurovi,“ povedal šéf poslancov ANO Jaroslav Faltýnek. Potvrdil, že víťaz volieb, hnutie ANO, rešpektuje požiadavku SPD, aby získalo predsedu bezpečnostného a hospodárskeho výboru. „Bolo to konštruktívne rokovania,“ povedal Faltýnek.

Jediný „nesúlad“ bol vraj v počte podpredsedov Snemovne. Hnutie ÁNO ich chce päť, Okamura sa klonil k tomu, aby podpredsedovia zostali len štyria. A zásadný nesúlad je v tom, že Okamura chce do vlády a šéf ANO Andrej Babiš o taký variant zatiaľ nestojí.

Podľa Faltýnka išlo o posledné rokovanie medzi ÁNO a SPD pred ustanovujúcou schôdzou Snemovne 20. novembra, po ktorej v prípade zvolenia orgánov Snemovne podá vláda Bohuslava Sobotky demisiu a prezident Miloš Zeman bude môcť Babiša vymenovať za predsedu vlády. ÁNO jednalo bez Babiša, a to kvôli jeho ceste na Ostravsko a Olomoucko.