Portál Novinky píše, že český prezident Miloš Zeman odmietol vystúpiť s prejavom k 50.výročiu invázie vojska Varšavskej zmluvy do vtedajšieho Československa. Preto sa Česká televízia dohodla so slovenskou, že bude vysielať prejav Andreja Kisku naživo. Zeman sa na verejnosti neobjavil už dlhšiu dobu.

K výročiu augusta 1968 prehovorí v Českej televízii slovenský prezident Kiska,“ uvádza svoj článok portál Novinky

Pri príležitosti utorňajšieho 50. výročia vpádu vojsk krajín Varšavskej zmluvy do Československa prehovorí k Slovákom aj Čechom slovenský prezident Andrej Kiska. Jeho prejav, o ktorý Kiska mimoriadne požiadal slovenské verejnoprávne médiá pred pár dňami, bude naživo prenášať aj Česká televízia, potvrdila hovorkyňa ČT Karolína Blinková.

Slovenský prezident na rozdiel od českej hlavy štátu cíti potrebu vystúpiť v deň 50. výročia okupácie pred občanmi.

Miloš Zeman ústami hovorcu Jiřího Ovčáčka už skôr avizoval, že žiadne verejné vystúpenie neplánuje.

Svoj odvážny prejav už pán prezident predniesol. Keď za začínajúce normalizácie vyhlásil, že nesúhlasí s okupáciou. Za tento postoj bol vyhodený z práce, z Vysokej školy ekonomickej,“ napísal na Twitteri.

Zeman sa prejavov k výročiu augustových udalostí zdržal aj v minulých rokoch.

Zemanovo mlčanie okomentovala podpredsedníčka TOP 09 Markéta Pekarová-Adamová.

Už dlhšiu dobu plní Andrej Kiska funkciu tieňového prezidenta pre tých z nás, ktorí sme znechutení politikou nášho rezidenta. Som preto rada, že on nebude k ‚výročiu‘ okupácie mlčať a my si budeme môcť vypočuť štátnický prejav, za ktorý sa nebudeme hanbiť,“ uviedla na Twitteri.

Jej stranícky šéf Jiří Pospíšil pozval prezidenta aspoň na pietny akt do Múzea Kampa.

Fakt, že sa český prezident zdrží komentára, uvítala aj poslankyňa ODS Jana Černochová. „Mlčanie prezidenta kedykoľvek je pre všetkých, myslím, skôr pozitívnou správou. Za skupinu Hrad a spol. k výročiu augusta 1968 už v uplynulých dňoch beztak dosť povedal Vojtěch Filip,“ uviedla v narážke na slová šéfa komunistov, ktorý okupáciu prisúdil na vrub Ukrajincom.

Zeman v súvislosti s výročím augusta 1968 neplánuje žiadnu akciu. Nezúčastní sa tak ani piety, ktorá prebehne v utorok predpoludním pri budove Českého rozhlasu na Vinohradskej ulici.

Podľa Hradu prezident, ktorý sa na verejnosti neobjavil už niekoľko dní, v pondelok odoslal trojicu kondolencií v súvislosti s povodňami v Indii a úmrtím bývalého generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana.