Vyberte položku Stránka

Cenzúra na Facebooku

Cenzúra na Facebooku

Facebook začal mazať aj kritické odkazy. Slobodný výber zverejnil koláž, kde bola Gréta Thunberg zverejnená s mikrofónom a výrazom, ktorý naznačoval súvislosť s Adolfom Hitlerom. Našim čitateľom Faceook odkazy maže.

EDIT 15:42

6 hodín po vymazaní jedného príspevku sa Facebook tretíkrát pozrel na príspevok (zrejme užívateľ opätovne žiadal o kontrolu) a výsledok je povolenie zdieľania. Boli celkove dva vymazané príspevky a druhý príspevok Facebook povolil pár minút po prvom. Uvádzame reakcie Facebooku:


Príspevok používateľa ……………..je znova na Facebooku
Dnes o 15:42
Je nám ľúto, že z našej strany došlo k pochybeniu. Príspevok sme znova skontrolovali a zistili sme, že je v súlade s našimi Normami komunity.

Obrázok Gréty Thunberg mal naznačovať, že hnutie, ktoré mladé divča iniciuje, môže smerovať k potláčaniu ľudských práv a slobôd.

Text pri obrázku

bol nasledovný

Koláž povie viac ako slová

Gréta Thunberg je osobnosťou roka časopisu Time. To však neznamená, že je aj morálnym príkladom roka. Rovnako ako to neznamená, že myšlienky, ktoré hlása, sú hodné nasledovania

Časopis Time si volí osobnosti roka na základe toho, ako dotyční ovplyvnili svet. Vôbec nejde o dobro alebo o zlo, ale iba o mieru ovplyvnenia. V roku 1938 sa stal osobnosťou roka Hitler, v roku 1939 a 1942 Jozef Stalin. V roku 1957 sa stal osobnosťou roka Nikita Chruščov a v roku 1979 Ruhollah Chomejni Osobnosťou roka sa teda stávajú aj predstavitelia rôznych režimov, či ideológií, ktoré svojho času otriasli verejnosťou a plnili predné stránky novín bez ohľadu na to, že žiť s nimi nebol žiadny med..

Malá Gréta nie je mysliteľ, nie je vizionár. Je len symbolom, zmanipulovanou bábkou svojho okolia, ktoré chce pomocou nej presadiť svoje zámery. Zámer zaujať a získať publicitu vyšiel na jednotku, fotky a články s Grétou Thunberg ľudí priťahujú a tým sa umožňuje posúvať agendu „zelenej ideológie“ stále viac do popredia. O ochranu prírody nejde. Ako vždy ide len o moc, o peniaze, o otvorenie nových trhov a zvýšenie ziskov. To, že pritom väčšina obyvateľov schudobnie, príde o veľkú časť úspor, krajiny sa zadĺžia a príroda dostane ťažkú ranu, nevadí.

Pár ľudí, ktorí Grétu využili, získa moc, bude sa mať lepšie, bude rozhodovať, čo sa smie alebo nesmie, stane sa pánmi nad životom a smrťou obyvateľstva – presne ako Hitler.

Zatiaľ je obrázok ešte stále dostupný, ale u niektorých čitateľoch došlo k vymazaniu zdieľaného odkazu s pripomenutím „Pravidiel komunity“

Na stránkach Facebooku pritom môžete nájsť napríklad komunitu Putin ako nový Hitler s obrázkom Putina

Táto stránka si kľudne môže existovať. Však máme slobodu slova, nie?

Je zrejmé, že aktivisti neznášajú kritiku. Považujú svoj pohľad za jediný správny a akýkoľvek iný názor ich rozzúri do nepríčetnosti. U nich je prirodzené, že budú udávať ako zmyslov zbavení. Avšak ťažko povedať, čo Facebooku vadí na uvedenom obrázku Gréty. Možno na to našili „porušenie autorských práv,“ keďže ide o fiktívnu stránku časopisu Time s použitím fotky agentúry Reuters

Nepozerali sme po Facebooku, ale myslíme, si, že podobných úprav by sme našli viac. V tejto chvíli vieme len jedno. Ak ste na „správnej“ strane, máte viac práv, viac moci a naopak. Lenže to so slobodou nemá nič spoločné. A preto je obrázok Gréty v pozícii Hitlera pravdivý.

O autorovi

Príspevky za Apríl

Pin It on Pinterest

Share This