Spojené štáty v súčasnosti vlastnia jednu štvrtinu sýrskeho územia a na zjednotenie krajiny je potrebný súhlas Washingtonu. Toto povedal počas telefónneho prieskumu Wilsonovho centra bývalý poradca ex-viceprezidenta USA Josepha Bidena (január 2009 – január 2017) pre národnú bezpečnosť Colin Kahl.

Podľa jeho slov hlavné záujmy USA v Sýrii spočívajú v „boji proti terorizmu„, „nedopusteniu používanie zbraní hromadného ničenia„, „prevencia medzištátnej vojny“ a to aj medzi Iránom a Izraelom.

Kahl je tiež presvedčený, že v súčasnosti neexistujú varianty, ako zosadiť sýrskeho prezidenta Basshar all-Assada.

V súčasnej dobe ‚vlastníme‘ približne štvrtinu krajiny, a to vrátane strategických zdrojov ropy a plynu. My a Sýrske demokratické sily, ktoré podporujeme, sme vyčistili tieto oblasti – východnú a severnú Sýriu. To znamená, že k zjednoteniu Sýria je nutný súhlas USA,“ domnieva sa Kahl, ktorý sa predtým zaoberal otázkami Blízkeho východu.

Zdôraznil pritom, že Trumpovo želanie odsunúť ozbrojené sily zo Sýrie ohrozuje páky vplyvu USA.

Vysvetlil, že na obnovenie Sýria budú potrebné stovky miliárd dolárov, ktoré nemá „ani Rusko, ani Irán, ani Assad„, ale iba USA a partneri si môžu dovoliť minúť také sumy.

Ale Trump ukázal, že nie je ochotný vyčleniť ani dvesto miliónov dolárov do fondu stabilizácie Sýrie,“ povedal bývalý Bidenov poradca.

Záznam výroku je v čase od 19:29