Podľa portálu Business Insider, reštaurácia Spyce v Bostone predstavuje budúcnosť fast foodu, reštaurácii rýchleho stravovania. Všetko, čo sa dá automatizovať, budú robiť roboty.

Roboti ešte nevedia piecť suflé alebo zložiť burrito, ale nová reštaurácia v Bostone používa to, čo nazýva „nikdy predtým nevídanú robotickú kuchyňu„. V kuchyni sa automaticky dávkujú suroviny, miešajú a restujú, aby boli nakoniec automaticky naložené do misiek.

V reštaurácií Spyce v centre mesta, ktorá bola otvorená tento týždeň vo štvrtok, vidieť za pultom sedem autonómnych miešacích hrncov. Na jedno jedlo treba tri minúty prípravy. Jedlo si objednávate na dotykových obrazovkách v reštaurácii.

Odborníci sa nezhodujú v tom, či to majú chápať ako roboty v automatizovanej reštaurácii, alebo ide len o automatizovanú kuchyňu. Zhoda však panuje v tom, že v odvetví rýchleho stravovania budeme v najbližších rokoch svedkami zvýšenej automatizácie. Stroje ľudí nahrádzajú pri stále väčšom množstve bežných úloh pri príprave a pri objednávaní potravín.

Spoločnosť Spyce bola založená štyrmi vysokoškolskými študentmi MIT, ktorí vytvorili prototyp ešte na škole vo svojom bratstve. Neskôr spolupracovali na projekte reštaurácie s michelinským šéfkuchárom Danielom Bouludom.

Automatizácia je stále viac populárna. Business Insider napríklad spomína vyprážací automat pre prípravu burgerov, ktorého rameno za hodinu pripraví 150 burgerov. Nepýta plat, stravu, neštrajkuje. Za 60 tisíc dolárov vám ho spoločnosť Miso Robotics predá. V reštaurácii CaliBurger v Pasadene však s automatom plná spokojnosť nebola. Záujem ľudí bol tak vysoký, že ho po jednom dni museli odstaviť.

Hoci Flippy stále vyžaduje, aby ho obsluhoval človek, táto technológia by mohla byť predzvesťou vecí, ktoré 3,8 milióna Američanov pracujúcich v priemysle fast foodu môžu očakávať. Podľa správy Harvardskej univerzity z roku 2017 by mohlo byť do začiatku tridsiatych rokov 21. storočia nahradených technológiou až 40% americkej pracovnej sily. Len za posledných 30 rokov bolo približne 80% strát pracovných miest spôsobených náhradou technológiami a niektorí odborníci tvrdia , že používanie robotiky sa bude aj naďalej šíriť do iných priemyselných odvetví, najmä maloobchodu.