Vyberte položku Stránka

Bude Putin znova prezidentom? Samotný súčasný prezident Ruskej federácie odmieta túto možnosť. Ústava mu…

Bude Putin znova prezidentom?

Samotný súčasný prezident Ruskej federácie odmieta túto možnosť. Ústava mu totiž nedovoľuje opäť kandidovať a on sám vystupuje ako „muž zákona“.

Napriek tomu sa 54% Rusov v prieskume Levada Centra vyjadrilo, že chcú Putina.
https://www.levada.ru/2019/07/30/prezident-doverie-i-golosovanie/

Čo je Levada Centrum? Na svojej stránke musia povinne uvádzať, že sú „zahraniční agenti“ (NGO „Levada Centrum“ je násilne zapísané do registra neziskových organizácií, ktoré vykonávajú funkcie zahraničného agenta). Dôvodom je ich financovanie zo zahraničia.

Zdalo by sa, že ten prieskum je dôveryhodný. Prieskum predsa vykonáva organizácia, ktorá je skôr protivládna a o dôvere Rusov vo výkon mandátu Putina sa vie už celé roky.

Avšak na Slobodnom výbere nedôverujeme automaticky nikomu a všetko si overujeme. Bohužiaľ, myslíme si, že v prieskume chýba zásadná vec.

Winston Churchill povedal, že dôveruje len takej štatistike, ktorú si sám sfalšuje. Prieskumy tohto typu sa MUSIA zakladať na vedomosti, či sú si anketovaní ľudia vedomí, že voľbou Putina porušujú zákon. Že podľa Ústavy, ktorou sa ruský prezident neustále oháňa, nemá na ďalší mandát právo. Je viac ako isté, že ak by znela otázka inak, aj ľudia by odpovedali iným spôsobom.

Zároveň však z ankety vidno, že ľudia nevidia žiadneho iného lídra. Putin je zosobnenie moci a ľudia by volili buď jeho (54%), alebo 31% proste nevie, koho by volili. V ďalšej otázke na tému, prečo si vyberajú Putina, šokujúcich 43% tvrdí, že nevedia, na koho iného by sa mohli spoľahnúť.

Relevantná otázka Levada Centra by mala teda znieť:
„Ste/nie ste zato, aby Putin po tom, čo už nemôže kandidovať za prezidenta, ostal v nejakej forme pri moci?“

Až táto otázka by dala presnú predstavu o tom, aký je vlastne postoj Rusov k ich lídrovi.

Dá sa pochopiť, že Levada Centrum robí tie isté prieskumy pravidelne každý rok, aby dostali predstavu o dynamike zmien. Profesionáli však musia chápať aj zmeny okolitého sveta. Existencia zákonov a Ústavy by mali byť definičnou podmienkou prieskumov. V súčasnej podobe skôr dávajú „verchuške“ dôvod na porušenie práva – však ľudia si to prajú.

Levada Centrum si statickou formou prieskumov vytvára zaujímavý imidž. Buď nie sú natoľko profesionáli, ako tvrdia. Druhá možnosť je oveľa horšia – nefungujú ako zahraničný agent, ale skrytým spôsobom podporujú ruskú elitu.

Ak chceme byť objektívni, manipulácie, či deformácie odmietame z každej strany. Úprimne, tento prieskum tiež.

O autorovi

Príspevky za Máj

Pin It on Pinterest

Share This