Britské úrady priznávajú: V krajine je 23 000 potenciálnych džihádistov a nemožno ich ustrážiť, píše DAILY EXPRESS:

Britské tajné služby priznali, že počet potenciálnych teroristov v krajine dosahuje 23 000 ľudí. Tento najnovší údaj je šesťnásobne vyšší, než spravodajské služby uvádzali pred nedávnym smrtiacim bombovým útokom v Manchestri, píše DAILY EXPRESS.

Ďalších 20 000 radikálnych islamistov

Spravodajské služby nedávno zverejnili, že majú rozrobených 500 prípadov, ktoré zahŕňajú viac ako 3000 podozrivých džihádistov vrátane približne 400 osôb, ktoré sa vrátili do Británie zo Sýrie, kde bojovali v radoch teroristov z Islamského štátu.

Medzitým, ale spravodajcovia priznali ďalších 20 000 radikálnych islamistov, ktorých považujú za nebezpečných. Bezpečnostné zložky však nemajú dostatok zdrojov na to, aby mohli trvale sledovať ich aktivity. Sú schopní monitorovať len časť podozrivých.

Práve k takýmto čiastočne monitorovaným patril aj Salman Abedi, ktorý pred dvoma týždňami vykonal útok v Manchestri, pri ktorom zahynulo 22 osôb. Bolo mu umožnené cestovať do Líbye a späť do Británie. Vyšetrovanie teraz zisťuje, ako k tomu mohlo dôjsť.

Rovnako minimálne jeden z troch mŕtvych teroristov, ktorí zaútočili v sobotu u Londýnskeho mosta, bol v hľadáčiku tajných služieb kvôli svojim radikálnym názorom.

Počet zatknutých teroristov klesá kvôli zmenám legislatívy

Britský minister pre bezpečnosť Ben Wallace oznámil, že všetkých 23 000 potenciálnych teroristov je sledovaných, ale nebol schopný upresniť ako. „Všetko je to v rovine zbieranie podozrivých informácií, z ktorých musíme získať dôkazy. Až potom môžeme týchto ľudí dostať k súdu a následne do väzenia. „

Podľa najnovších štatistík medziročne o osem percent klesol počet ľudí zatknutých v Británii pre podozrenie z prípravy teroristických útokov. V minulom roku bolo pre podozrenie z terorizmu zadržali 260 ľudí oproti 282 osobám zatknutým v roku 2015.

V posledných rokoch v Británii dochádza k poklesom aj v ďalších štatistikách týkajúcich sa boja s terorizmom. Jednou z možných príčin sú aktivity nátlakových skupín, ako je napríklad Stop Watch, ktoré bojujú proti porušovaniu ľudských práv moslimov a ďalších skupín obyvateľstva.

Vplyvný britský politik Lord Carlile preto vyzval k návratu prísnejších kontrolných mechanizmov zrušených v roku 2012 kvôli sťažnostiam na porušovanie ľudských práv.

Oznámil, že bolo „vážnou chybou“ zrušiť tieto pravidlá, ktoré bezpečnostným zložkám umožňovali lepšie monitorovať podozrivých teroristov. K jeho výzve sa následne pripojil aj šéf konzervatívnej strany UKIP Paul Nuttall, ktorý vyhlásil, že „bezpečnosť občanov Spojeného kráľovstva musí byť nadradená ľudským právam džihádistov.“


Publikovaný

v

,

od

Značky: