Nová rozvojová banka (New Development Bank), ktorá bola zriadená predminulý rok štátmi skupiny BRICS, organizuje už druhé výročné stretnutie v indickom hlavnom meste Dillí v období od 31.marca do 2. apríla.

Banka má sídlo v Šanghaji.

V sobotu Kundapur Vamana Kamath, predseda NDB uviedol, že banka plánuje tento rok financovať 15 projektov v oblasti infraštruktúry v členských krajinách v hodnote okolo 3 miliárd dolárov, čo je dvakrát viac než vlani.

Predtým v minulom roku, BRICS banka financovala 7 projektov v hodnote takmer 1,5 miliardy amerických dolárov.

Rada tiež schválila pôžičky vo výške 900 miliónov dolárov do zelených projektov v každom členskom štáte.

Na tomto každoročnom stretnutí BRICS banky sa v sobotu tiež vyjadril indický minister financií Arun Jaitle.

Dúfam, že NDB sa ukáže ako rozvojová banka a pomôže pri financovaní rozvíjajúcich sa ekonomík … NDB vznikla s hlavným mandátom, aby financovala udržateľné projekty,“ povedal Jaitley.

BRICS krajiny predstavujú 43 percent svetovej populácie a pokúšajú sa získať väčší vplyv v globálnych financiách, aby to zodpovedalo ich rastúcej ekonomickej sile.

V Johannesburgu v Južnej Afrike bude zriadená prvá regionálna kancelária BRICS banky, ktorá „bude tvárou NDB pre africký kontinent„.

Členovia BRICS, Čína, India a Rusko sú tiež traja najväčší akcionári Ázijskej infraštruktúrnej investičnej banky (AIIb), ktorú vedie Čína.

Obe inštitúcie – BRICS banka a AIIb rozšíria finančný dosah Číny a súťažia nielen so Svetovou bankou, ale aj s Ázijskou rozvojovou bankou, kde silne dominuje Japonsku.