Vyberte položku Stránka

BREITBART: Rusi pomáhajú návratu Sýrčanov z Libanonu

BREITBART: Rusi pomáhajú návratu Sýrčanov z Libanonu

Stovky sýrskych utečencov začali v sobotu prekračovať hranicu z Libanonu vracajúc sa do Sýrie od jej západného suseda.

V skorých popoludňajších hodinách prešli v sobotu cez hranice do Sýrie tri autobusy a viac ako 30 ďalších autobusov bolo pripravených v Libanone, aby naložili a doviezli ešte v ten daň ďalších utečencov.

Rusko predložilo iniciatívu na návrat stoviek tisíc utečencov do Sýrie. Za posledné týždne sa vrátili z Libanonu prvé stovky.

Šéf Generálneho bezpečnostného direktoriátu Libanonu generálmajor Abbas Ibrahim vyzval sýrskych utečencov, aby prišli do kancelárií úradu, kde by sa si vracajúci domov nechali si zaregistrovať mená. Dodal, že tento krok nakoniec povedie k návratu „stoviek tisícov“ do svojich domovov.

Povedal, že niektoré oneskorenia boli spôsobené preverovaním tých, ktorí sú chcú vrátiť domov. „Trváme na tom, že žiadny sýrsky utečenec sa nevráti domov a potom tam bude zavretý,“ povedal Ibrahim novinárom na hranici.

Sýrska štátna televízia uviedla, že počas soboty sa očakáva návrat 1200 Sýrčanov a dodáva, že do Libanonu sa na ich návrat naspäť domov vypravilo viac ako 30 sýrskych autobusov.

Neexistujú žiadne slová, ktorými by som vyjadroval svoje pocity,“ povedala sýrska žena v televízii, keď autobus v ktorom sedela, prešiel na sýrsku stranu hranice. Teenager v autobuse niesol plagát prezidenta Bashar al-Assada s nápisom: „Spoločne na cestách k víťazstvu.

V posledných týždňoch sa ich mnoho vrátilo z mesta Arsal v severovýchodnom Libanone. Väčšina tých, ktorí sa v sobotu vracali domov, prichádzali z juholibanonskej dediny Chebaa.

Libanonský prezident Michel Aoun v piatok povedal, že cieľom tejto ruskej iniciatívy je vrátiť domov z Libanonu asi 890 000 Sýrčanov.

Libanon je útočiskom približne pre 1 milión sýrskych utečencov, čo je pre krajinu s počtom 4,5 milióna obyvateľom, veľké číslo.

Ruská iniciatíva bola navrhnutá po summite v Helsinkách medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Nie je jasné, či USA tento návrh podporili.

Zdroj: Breitbart

O autorovi

Príspevky za Apríl

Pin It on Pinterest

Share This